Ako schudnúť Kde všade sa nachádzajú SACHARIDY, CUKOR.

17.11.2014 00:01

Sacharidy sú v prírode najrozšírenejšou organickou látkou.

Nejesť cukor je nemožné, nachádza sa aj v potravinách, kde by ste to vôbec nečakali. 
Pri každej diéte určite konzumujete aj sacharidy. Mali by ste ich jesť s mierou, inak sa zmenia na nadbytočné tuky vo vašom tele.

Je len veľmi málo sacharidov pre stravovanie nevyhnutných, pretože organizmus si vie ľubovoľne premieňať na sacharidy mnohé látky (napr. tuky a veľkú časť stavebných jednotiek bielkovín – aminokyselín).
Pri chudnutí každého najviac trápia jednoduché cukry. Označujú aj ako rýchle cukry.
Klasickým príkladom je bežne používaný repný cukor. Energia sa z rýchlych sacharidov dostáva do tela rýchlo, takmer okamžite, pretože majú vysoký glykemický index a často sladkú chuť. Sladká chuť Vás  láka jesť ich viac a častejšie.

Zapamätajte si názvy rýchlych sacharidov: glukóza, fruktóza, galaktóza a maltóza. Neraz ich  nájdete na obaloch potravín. Hoci je na obale kupovanej potraviny napísané  bez cukru (teda bez sacharidov – kalórií) a vy si ju v dobrej viere kúpite, aby ste schudli, neskôr zistíte, že sa z nej priberá. Prečo? Neprečítali ste si informáciu napísanú drobnými písmenkami, že potravina obsahuje v prvom rade glukózový sirup. A ten je zdrojom nebezpečných kalórií.

Náš jedálny lístok by mal pozostávať prevažne zo zložitých cukrov ktoré sú obsiahnuté v pšenici, ryži, zemiakoch, fazuli a iných potravinách obsahujúcich škrob. Sú zložené z väčšieho množstva jednoduchých sacharidov. Označujú sa aj ako komplexné (pomalé) sacharidy. Energia sa z nich vstrebáva pomaly, majú nižší glykemický index. Typickým príkladom sú ovsené vločky.

Väčšina zložitých sacharidov sa trávi počas niekoľkých hodín. To umožňuje podžalúdkovej žľaze, pečeni, nadobličkám, obličkám a iným orgánom získanú energiu riadne spracovať. Ďalším prínosom zložitých sacharidov je skutočnosť, že obsahujú aj potrebné množstvá jednotlivých vitamínov a minerálnych látok čo sa nedá povedať o priemyselne vyrábanom cukre.

Normálna výživa má obsahovať najmenej 100 až 120 g sacharidov denne, čo je na dlhší čas potrebné množstvo na zabezpečenie hladkého priebehu látkovej premeny.
Kde sa nachádza cukor a ako sa prejavuje závislosť na cukre.

Mnohí sme závislí na konzumácii sladkých potravín. Takto často strácate kontrolu a zjete viac kalórií, než ste si naplánovali. Môžete dostať aj abstinenčné príznaky, pokiaľ vynecháte svoju obľúbenú sladkosť. Z nízkej hladiny cukru v krvi môžete dostať príznaky, ako je úzkosť, tras, studený pot.

Keď budete jesť koláče a iné tzv. jednoduché sacharidy, ktoré sa rýchlo premieňajú na glukózu v krvi, vaša hladina cukru v krvi sa zvýši.

Všetky jednoduché sacharidy sa rýchlo vstrebávajú, jedná sa hlavne o koncentrované cukry v sirupe, kole, sladkostiach, stolovom cukre.

Jednoduché sacharidy sú tiež v ovocí a mliečnych výrobkoch, ale vláknina a bielkoviny v nich sa absorbujú do tela pomaly a poskytujú aj zdravšie živiny.

Bagety, čipsy a hranolky ako škrobové potraviny obsahujú  komplexné sacharidy, ale telo ich rozkladá na jednoduché cukry.

Niektoré škroby v potravinách, ako je biela múka, biela ryža, zemiaky môžu vyvolať rovnakú reakciu v krvi na cukor ako sa to pozoruje u sladkých potravín. Vysoko rafinované škroby v žemli a cestovinách sa správajú obdobne.

Niektoré detoxikačné návody hovoria, že by ste mali v strave eliminovať cukor, že nemôžete jesť žiadne sladkosti, mliečne výrobky a rafinované obilniny, aby ste telo očistili úplne od cukru. Tieto diétne návody, sú ale príliš drastické, na to aby boli aj realistické. Dajú sa robiť krátkodobo, ale nakoniec sa aj tak vrátite k svojim starým zvykom.
Ako postupne odstránite závislosť na cukre.

Začnite tak, že každý týždeň odstránite jednu sladkú potravinu zo svojho jedálneho lístka. Vráťte obľúbený koláč po večeri do chladničky.

Pomaly znižujte aj pridávanie cukru do kávy alebo do vločiek. Časom stratíte závislosť na chuti na sladké. Nemusíte sa vzdať sladkého úplne.

Dajte si čerstvé ovocie s ovsenými vločkami, pokvapkanými stéviou(sladidlo). Ovocie v mnohých rôznych formách nahrádza kvalitou stolný cukor, buď ako sušené, mrazené alebo konzervované (bez pridaného cukru).

Jedzte viac zeleniny, pite veľa vody a konzumujte menej spracovaných produktov. Začnite nákupom nesladených potravín.

Zo zeleniny si vyberajte hlavne brokolicu. Práve táto zelenina je ideálna na zmenu chute a akési zabúdanie na cukor. Brokolica je veľmi chutná, reguluje množstvo vylučovaného inzulínu v krvi. Riadi hormonálny systém, hlavne keď sa ide ženské telo pred menštruáciou zblázniť. V čase, keď máme aj najväčšiu chuť na zakázané sladké potraviny. Brokolica obsahuje dokonca viac vitamínu C ako všetky sladké, citrusové plody. Okrem toho obsahuje vitamíny E, B1 a B2. Brokolica je tiež bohatá na beta-karotén a kyselinu listovú a z minerálnych látok na draslík, vápnik, fosfor a síru. Ide o ľahko stráviteľnú zeleninu, je jemnučká, môžete sa na ňu spoľahnúť, ak držíte diétu. Je vhodná aj pre bruško malých detičiek.

Pridajte si do jedla viac bielkovín – proteínu. Hlad pri diéte u vás tlmí vôľu odolávať túžbe po cukre. Bielkovina v strave je jednoduchý spôsob, ako obmedziť sladké chute. Proteíny sa trávia pomalšie, udržiavajú v nás dlhšie pocity plnosti. Vyberajte si napr. na proteínovú desiatu zdravé zdroje, ako je chudé kuracie mäso, jogurt, vajcia, orechy alebo fazuľu.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny tiež dodávajú viac energie, a nezvyšujú hladinu cukru v krvi, takže nepociťujete tzv. vlčí hlad.  

Dajte si pozor na skrytý cukor. Cukor nie je len v zmrzline a sladkostiach. Môže sa skrývať v potravinách, kde to najmenej čakáte. Dosť cukru je v kečupe, špagetových omáčkach, šalátových dressingoch. Toto všetko môže byť naložené v cukre.

Aj chlieb môže obsahovať veľa cukru, ako aj niektoré ochutené kávy v reštauračnej ponuke.

Skúste to, KONEČNE SCHUDNETE ZMENOU STRAVOVANIA

nehľadajte a neskúšajte ďalšie diéty.

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, 

konečne sa zbavíte prebytočných TUKOV, nebudete HLADOVAŤ(kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

S NAMI SPOZNÁTE TAJOMSTVO CHUDNUTIA.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist