Ako schudnúť Keď nebudete pri chudnutí PIŤ, vaše telo vás za to začne BIŤ.

08.08.2014 16:59

Bez vody by nebol život. Veď naše telo sa takmer z troch štvrtín skladá z tejto životne dôležitej tekutiny. Jej význam rastie hlavne v letných mesiacoch, kedy v dôsledku rýchlej dehydratácie môžete skolabovať.

Platí jednoduché pravidlo, pite vodu a začnete chudnúť. Toto tvrdenie je správne síce len zčasti, pretože ak okrem pitia tekutín zjete extrémne veľa kalorických potravín, určite neschudnete. Skúste to už po prečítaní tohto článku, po pravidelnom pití vody budete oveľa sýtejší – možno sa zbavíte aj letných záchvatov chutí na sladkosti a iné dobroty. Riadne napitý človek nie je taký hladný a počas letných mesiacov vás uspokojí aj menšia porcia. Ale aj keby sa vám nedarilo chudnúť, myslite na to, aký dôležitý je pitný režim pre organizmus a že to stojí za to.

Pitie vody je ten najlacnejší počin, ktorý môžete spraviť pre svoje zdravie. Možno ste už počuli vetu, že hlad je preoblečený smäd.

Pri chudnutí by ste mali denne vypiť zhruba 0,4 litra tekutín na 10 kg svojej váhy. V lete počas horúčav toto množstvo radikálne rastie. Pri počítaní denného množstva vypitých tekutín počítajte zeleninu a ovocie takmer ako vodu. Ak ich zjete pol kila, do organizmu tak dostanete takmer pol litra vody. Ostatné potraviny už obsahujú oveľa menej vody. 
Pite pravidelne každú hodinu jeden pohár čistej vody, alebo čaju. Ak do 8,00 hod. ráno vypijete prvý pohár a o 20,00 hod. posledný, splníte si normu dennú normu a minimálne ľahšie zaspíte.  Pri takomto príjme vody sa vám nielenže zrýchli metabolizmus, ale predovšetkým po väčšinu dňa budete mať stále plný žalúdok. Pocit sýtosti, na ktorom sa pitie vody spolupodieľa, je pri chudnutí na nezaplatenie. V lete a pri športe sa potreba pitia razantne zvyšuje – pokojne sa môže vyšplhať až na 4 litre denne. Naopak, v zime a pri malej fyzickej aktivite môže stačiť menej vody. Presné množstvo tekutín zistíte praxou, alebo sa poraďte s odborníkom. Je jasné, že nízka žena potrebuje menej tekutín, ako 100 kilový chlap.

Človek ktorý vypije menej vody než potrebuje, je unavený a podáva zhoršený výkon. Prvé príznaky nedostatku tekutiny asi nezbadáte, pretože len veľmi mierne stúpa telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody, začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava, a žiaľ nie aj pocit smädu.  Prejavy dehydratácie môžu byť individuálne, ale ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť obyčajný smäd.
- únava
- sucho v ústach
- bolesti hlavy
- podráždenosť
- pocit otupenosti, apatie
- závraty
- pozorovateľný pokles výkonnosti
- vyšší tlak krvi
- kŕče

Výber tekutín na uspokojenie potrieb organizmu je veľmi dôležitý.

Určite by ste sa mali vyhnúť sladkým nápojom a nemali by ste sa sústrediť na pitie jedného druhu minerálky. K úplnej obnove telesných tekutín sú vhodné všetky nealkoholické a bezkofeínové nápoje.

Pramenité a minerálne vody s nižším obsahom minerálnych látok sú vhodné na každodenné pitie vďaka prirodzenému zastúpeniu minerálov a stopových prvkov v nich.  Minerály a stopové prvky sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Na zabezpečenie pitného režimu nie sú vhodné vody s vysokým obsahom minerálnych látok. V zásade sa odporúča v začiatkoch pohybovej činnosti piť nápoje izotonické, ale aj hypotonické a dokonca aj minerálne vody. Nápoje s obsahom sacharidov sa používajú až po 60 až 90 minútach fyzickej činnosti, keď sa nepoužíva pevná strava. Tieto sacharidové nápoje majú spôsobiť obnovu energetických zdrojov v priebehu krátkeho času. Prívod elektrolytov sa odporúča dopĺňať až po pohybovej činnosti. Špeciálne nápoje s obsahom minerálnych látok sa nevyžadujú. Straty výživných látok môžu byť kryté pestrou a vyváženou stravou.
Bylinkové a ovocné čaje sa odporúčajú piť nesladené. Ideálne je striedať ich, nepiť stále dookola ten istý čaj celé dni.
Nealkoholické sladené nápoje – vhodnejšie sú bezbublinkové, ktoré nedráždia žalúdok a netlačia na bránicu. Veľmi obľúbené sú nápoje s podielom ovocnej zložky. Nemali by byť výrazne dosladzované.
Káva – už mnoho rokov sa vedú spory, či káva je zdravá, alebo škodí. Ak sa pije s mierou, má pozitívne účinky, povzbudzuje centrálny nervový systém. Zdravý človek si pokojne môže dopriať nejakú tú šálku kávy denne. Nezabudnite si k nej však naliať pohár vody alebo minerálky, pretože káva pôsobí ako diuretikum.
Alkohol – piť sa má len s mierou! Napríklad pivo prečisťuje organizmus a podporuje  trávenie, červené víno má preventívny účinok proti rakovine. Pokiaľ máte problém s množstvom alkoholu, ktorý vypijete, radšej ho nepite vôbec, ako ho vypiť priveľa.

Izotonické nápoje – najvhodnejšie zloženie izotonických nápojov predstavuje 0,4 g nátria /liter s obsahom sacharózy od 6 do 8%. Takéto zloženie nápoja umožňuje rýchlu rehydratáciu. Izotonické nápoje light majú znížený obsah sacharidov, čím je znížená ich energetická hodnota.
Nealkoholické nápoje – rôzne limonády ako aj ovocné šťavy sú hypertonické nápoje. Tieto nápoje obsahujú pomerne veľké množstvo sacharidov vyvolávajú sekréciu vody v tenkom čreve, čím miera vstrebávania klesá a to vyvoláva pocit smädu. Často tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý pôsobí diureticky.
Minerálne vody – minerálne vody sú silne hypotonické. Tieto nápoje sa vstrebávajú pomerne dlho, čo je spôsobené veľkým množstvom nátria. Minerálky sú vhodné predovšetkým pre rekreačných športovcov.
Nealkoholické pivo – takéto pivo je ľahko hypotonické. Obsahom nátria a sacharidov je takmer porovnateľné s izotonickými nápojmi light. K pozitívnym účinkom patrí lepšia chuť, ktorá dráždi k pitiu a tým priaznivo ovplyvňuje rehydratáciu. Nevýhodou je diuretický účinok. 

Tu sa ZAREGISTRUJTE na CHUDNUTIE, 

ak nechcete opakovať DIÉTNE CHYBY(kliknite)

Už pri úvodnom a bezplatnom telefonickom rozhovore Vám poradíme, čo by ste mali urobiť, 

aby ste konečne schudli a nemali ani chúťky na sladkosti.

Úspešnosť chudnutia s nami je až 90%-ná.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist