Ako schudnúť Najedzte sa aj pred večerou, v noci sa nebudete prejedať.

25.08.2014 02:00

Keď chcete schudnúť, mali by ste jesť primerané dávky stravy počas celého dňa.

Kritickým problémom ľudí s nadváhou býva zbytočný príjem kalorických potravín po 20-ej hodine. Takúto dávku kalórií už organizmus nedokáže spotrebovať, priberáte.

Predísť problémom nočného prejedania dokážete výživnou večerou a pred ňou aj olovrantom. 

Olovrant by mal pri chudnutí predstavovať 10 – 15 % vášho denného energetického a výživového príjmu stravy.

Vhodný olovrant sa vo výraznej miere podieľa na tom, aby ste si udržali vyrovnanú hladinu krvného cukru. Keď neolovrantujete, zníži sa vám hladina cukru v krvi. Dochádza k hypoglykémii s príznakmi ako únava, poruchy sústredenia, zhoršenie nálady, bolesti hlavy. Hypoglykémiou zasiahnutý organizmus doslova baží po nezdravých sladkých a slaných potravinách, ktoré sú vysoko kalorické a s minimom živín. Po ich skonzumovaní sa neskôr hlad u vás opäť rýchlo dostaví. Priberáte. Zdravý olovrant môže týmto nežiaducim stavom zabrániť.

Dajte si pozor na to, že len samotné ovocie vám na olovrant nestačí. Veľa ľudí má po ovocí ešte väčší hlad než pred jeho zjedením. Ovocie totiž neobsahuje tuk a ani bielkoviny, takže vás nemôže dostatočne zasýtiť, ale dokáže stimulovať trávenie. Z toho dôvodu je vhodné pridať k ovociu jogurt a cereálie.

Príklady vhodných jedál na olovrant.

Celozrnné pečivo a tuniak
Dôležité je celozrnné pečivo, ktoré má málo alebo žiadnu soľ a stačí vám k nemu neveľká porcia tuniaka. Nedochucujte majonézou. Tuniak a vláknina z celozrnného pečiva je skvelý olovrant, pretože telu poskytnete aj zdraviu prospešné omega-3 mastné kyseliny.

Kurací šalát
Porcia by mala byť čo najmenšia a z chudého mäsa, nakoľko ešte budete večerať. Kúsky kuraťa neobaľujte, opečte ho len na panvici alebo uduste. Pridajte listovú zeleninu, do ktorej ho po opečení môžete zabaliť.

Jogurt so zeleninou alebo ovocím

Vytvorte si svoj zdravý olovrant.  Mliečne výrobky sú dobrým zdrojom kompletných bielkovín. Mlieko a mliečne dezerty a jogurty sú dobré možnosti pre rýchly a zdravý olovrant. Jogurtom so zeleninou alebo ovocím dáte svojmu telu ďalšie dôležité živiny. Zelenina i ovocie (hlavne ich obsah vlákniny) vám v noci prečistí črevo, aby ste nemali ráno problémy s vyprázdňovaním. 

Zelenina so syrom
Čerstvá zelenina s ľahkým syrom a dressingom je tiež výborný výber na olovrant. Snažte sa nakupovať skôr lokálnu zeleninu. Je to zdravý a najmenej nákladný spôsob. Môžete si zeleninu dať aj zmraziť. Jedna šálka akýchkoľvek domácich zemiakov alebo zeleninová polievka s plátkom chleba je výdatná a zdravá voľba. Ak máte odšťavovač, môžete si zjesť kvalitnú dávku čistej zeleninovej šťavy, ktorá má nízky obsah sodíka.

Ovocie
Ovocie je nielen zdravá desiata, ale môže byť aj vhodným ľahkým olovrantom. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať si sortiment ovocia, ktoré nie je príliš sladké, aby ste v noci nemali chute na čokoládu.

Ovocné koktaily
Sú taktiež dobrým spôsobom, ako dostanete po obede do tela vitamíny. Vyberte si svoje obľúbené ovocie, dajte ho do mixéra s trochou ľadu, pridajte nízkotučný jogurt.  
Pri výbere olovrantu si dajte pozor na polotovary a rýchle občerstvenie

Obézni ľudia často konzumujú hotové jedlá a polotovary. Návšteva rôznych stánkov s rýchlym, pritom však kalorickým občerstvením je symbolom modernej doby. Keď si občas doprajete takéto olovrantové menu, nezabudnite na tieto doporučenia.

  • Pozorne si prezrite ponukové menu a poriadne si premyslite, čo si vyberiete. Venujte dostatočnú pozornosť opisu jedla v menu. Mali by ste sa vyhnúť jedlám, ktoré sú opísané ako obalené v strúhanke, vyprážané na masle, do chrumkava, vrúbkovane alebo v smotanovej omáčke, pretože tieto zvyknú mať vysoký obsah kalórií, nezdravých tukov a soli. Vyberte si chudšie mäso a jedlá s porciou zeleniny.
  • Pri výbere z menu si dajte pozor, aby šalát, ktorý si objednávate, neobsahoval tučný dressing. Vypýtajte si jedlo bez majonézy alebo dressingu, ktoré si potom môžete pridať sami podľa chuti a v rozumnom množstve.
  • Dajte si pozor na veľkosť porcie. Vyberte si menšiu porciu jedla a objednajte si k nej šalát namiesto hranolkov.   
  • Vyhnite sa lacným bufetom. Je väčšia šanca, že sa tam prejete, keďže jedlo je tam lacnejšie ale kalorickejšie. Bufetový šalát dokonca obsahuje veľké množstvo skrytých kalórií v dressingu.  
  • Jedlo nedosoľujte. Väčšina „fast foodových“ stánkov a reštaurácií zvykne podávať jedlá s vysokým obsahom sodíka, ktorý je hlavným prispievateľom vysokého krvného tlaku.
  • Pite vodu súčasne s konzumáciou svojho jedla. Sladené malinovky sú veľkým zdrojom skrytých kalórií. Veľká kola obsahuje až 400 kalórií a nemá žiadnu výživovú hodnotu. Vyskúšajte pridať si kúsok citróna do vody.   
  • Niektoré z jedál v menu môžu byť skutočne zdravé, ak sa pripravia iným spôsobom. Vypýtajte si porciu zeleniny bez priameho pridania akejkoľvek omáčky. Vypýtajte si olivový olej a ocot a pridajte si ich do svojho šalátu alebo si objednajte svoj obľúbený dressing osobitne a pridajte si toľko, koľko potrebujete. Ak je vaše obľúbené jedlo vyprážané alebo pripravované na masle alebo oleji, opýtajte sa, či by ho mohli pripraviť na grile (na rošte) alebo udusiť.

Tu sa ZAREGISTRUJTE na CHUDNUTIE, 

ak nechcete opakovať DIÉTNE CHYBY(kliknite)

Už pri úvodnom a bezplatnom telefonickom rozhovore Vám poradíme, čo by ste mali urobiť, 

aby ste konečne schudli a nemali ani chúťky na sladkosti.

Úspešnosť chudnutia s nami je až 90%-ná.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist