Ako schudnúť Akú DIÉTU na CHUDNUTIE si vybrať, aby bola posledná.

09.11.2014 06:46

Nízkokalorická drastická redukčná diéta spomalí váš metabolizmus a neskôr spôsobí zlyhanie vašej snahy schudnúť.

Možno ste aj vy  držali redukčnú diétu a všetko išlo nádherne.  Schudli ste každý týždeň pár kíl a potom to zrazu nešlo. Vaše telo si upravilo metabolizmus na uchovávanie tukov a začalo spaľovať bielkoviny vo svalstve ako reakciu na náhly pokles v príjme kalórií vo vašej strave. Vaše telo spomalilo váš metabolizmus až do takej miery, že si začalo šetriť tuk na dni, keď dostane málo kalórií. Väčšina ľudí je natoľko frustrovaná, že napokon prestanú s diétou. Vaša hmotnosť sa vráti na pôvodnú a zvyčajne sa telo s výrazne pomalým metabolizmom pomstí kilami navyše.

Po nevydarenej a zle zvolenej diéte na chudnutie sa ťažko zhadzované kilá neúprosne vracajú. Po pár mesiacoch sa osoby s nadváhou púšťajú do ďalšej diéty.

O tom, že ste naozaj dokázali schudnúť sa dozviete až po mesiaci či po niekoľkých mesiacoch. Až vtedy sa vaše telo presvedčí, že mu nehrozí ďalší stres a pravidelne dostáva to, čo potrebuje. Mali by ste si zvoliť taký diétny stravovací režim, aby ste po skončení chudnutia nemuseli zásadne meniť svoje stravovanie. Váš jedálny lístok by počas chudnutia nemal byť energeticky – kaloricky drasticky poddimenzovaný a mal by obsahovať všetky potraviny, ktoré telo človeka nevyhnutne potrebuje na to, aby nepracovalo v neustálom strese. 

Mnoho ľudí sa v snahe schudnúť stravuje naozaj katastrofálnym spôsobom. Týrajú sa hladom, jedia stereotypnú stravu a chýba im v tele veľa živín. Nečudo, že taký životný štýl si vyžiada svoju daň. Metabolizmus sa spomalí a odrazu priberáte aj z úplných maličkostí. Navyše taký príjem potravy je ľudský organizmus neprirodzený a tak celkom zákonite prichádzajú obdobia, kedy sa telo vzbúri. Nasleduje obžerstvo, výčitky svedomia a ešte tvrdšia diéta. O to skôr zas príde ďalší "záchvat". Takto sa chudnúť nedá.

Predpísané jedálne lístky vám dlhodobo pri chudnutí nepomôžu.

Ak by ste prevzali nejaký hotový jedálny lístok, musíte sa ním riadiť a ani neviete presne prečo. To je zlé, pretože ak nerozumiete súvislostiam, ľahko spravíte diétne chyby, ani o nich neviete. Neviete, ako reagovať v prípade, že nedostať niektoré suroviny, ktoré máte zjesť. Mnoho ľudí si napríklad zamieňa žlčníkovú diétu s redukčnou. Majú pocit, že zemiaky sú bezpečné aj v neobmedzenom množstve. Musíte sa naučiť aspoň základy zdravej výživy, aby ste nemuseli chudnutie opakovať viackrát za rok.

Ako by ste sa mali začať stravovať, keď chcete schudnúť tak, aby ste už v budúcnosti už nemuseli chudnúť.

  • Ak chcete schudnúť, nesmiete sa báť jesť tuky. Je nevhodné jesť tuk vo forme slaniny, salám, klobás, tučných syrov, smotany. Úplne sa vzdajte kože z kuriatok či inej zveriny, podľa možnosti aj margarínov a masla.
  • Neznamená to však, že ostanete celkom bez tuku. Asi 30% vášho celkového denného príjmu energie musí byť z tuku. Inak neschudnete a ešte si aj ublížite.
  • Uprednostnite konzumáciu tukov zdraviu prospešných. To sú predovšetkým rastlinné oleje. Napríklad panenský olivový, či ľanový olej. Polievajte nimi zeleninu, ak sa vám nehnusí, jedzte ich priamo lyžičkou, alebo nakvapkajte na chlieb. Spolu s tukmi v potrave tak prijmete primerané množstvo tuku a to aj v správnom zložení. Nevyhýbajte sa mastným rybám, alebo priamo rybaciemu tuku. Je nechutný, ale zdravý.
  • Tak isto bielkoviny bývajú zastúpené málo v zle navrhnutých diétach. Pritom práve bielkoviny sú pre človeka dôležité, inak riskujete, že telo začne z nedostatku živín spaľovať  vlastné svaly.
  • Bielkoviny by ste mali prijímať na úrovni minimálne 1,2 gramu na kilo vašej optimálnej hmotnosti. (Nie na kilo hmotnosti s nadváhou). Nie sú bielkoviny, ako bielkoviny. Plnohodnotné sú živočíšne bielkoviny. Kuracie prsia, vajcia, či tuniaka vo vlastnej šťave by ste nemali ignorovať. Vhodnou náhradou sú bielkoviny zo strukovín, hlavne zo sóje.
  • Sacharidy bývajú prijímané v zle zostavených diétach spravidla v nadbytku. Veľmi častou chybou je nadmerná konzumácia ovocia – na to pozor. Ovocie obsahuje cukor a tak aj z neho sa dá veľmi ľahko pribrať – či už jedávate priamo ovocie, alebo pijete  džús. Pri chudnutí si povoľte jesť dva kusy ovocia denne.
  • Zvyšok nech tvorí hlavne surová zelenina v objeme asi pol kila denne.
  • Ostatné pokrmy by mali byť čo najmenej sladké a mali by mať nízky glykemický index. Pri redukčnej diéte by sacharidy mali tvoriť približne 40% celkového príjmu energie. 

Na aké zásady by ste nemali pri chudnutí zabudnúť.

  • Ak ste si už naordinovali nejaké diétu, zapisujte si aspoň niekoľko dní, čo a koľko zjete. S dobre zostaveným jedálničkom budete stále najedení a zároveň budete chudnúť. Veľmi pravdepodobne sa u vás prestanú objavovať rôzne "záchvaty" chuti na sladké. 
  • Jedlo si rozdeľte do 5 – 6 malých porcií denne. Musíte začať prvým jedlom hneď ráno po prebudení a posledné jedlo si dajte asi 2 až 3 hodiny pred spaním. (Teda nie o 17:00 hodine ak chodíte spávať po 23:00!).
  • Denne zjedzte pol kila zeleniny, dva kusy ovocia, malú hrsť orieškov, alebo semien, aspoň 2 lyžice oleja buď na šalát, alebo priamo do úst.
  • Často jedzte ryby, chudé mäso, mliečne výrobky pokojne aj polotučné. (Nízkotučné nemajú dostatok v tuku rozpustných vitamínov.) Chlieb a pečivo len celozrnné.
  • Nevyhýbajte sa strukovinám. To všetko si na začiatku chudnutia pred jedením vážte, aby ste vedeli čo a koľko jete.
  • A 3 litre čistej vody, alebo čaju denne. Žiadne malinovky, džúsy, koly.
  • Pri redukčnej diéte postupne znižujeme množstvo kalórií, ktoré by mal chudnúci dostávať pri normálnej váhe, na 80 - 70%.
  • Znižovanie príjmu stravy musí byť v každom prípade postupné a nemalo by mať za cieľ náhle zníženie váhy.
  • Mesačný pokles váhy nemá presahovať 5 až 6 kg.
  • Dietetické opatrenia treba v každom prípade kombinovať s odporúčanou telesnou námahou (aby sa zvýšil výdaj energie), ako sú telesné cvičenia, prechádzky, ľahký šport, kúpeľ, masáže a pod.
  • V priebehu znižovania váhy nesmiete pociťovať celkovú slabosť, búchanie srdca, ba naopak, vplyvom pokračujúcej liečby sa budete cítiť lepšie, sviežejšie.
  • Pokrmy treba menej soliť. Predovšetkým treba obmedzovať tuky - na 40 - 50 g denne - ako aj uhľohydráty - na 200 - 250 g denne. Naopak, bielkoviny zvyšujeme na 100 — 120 g denne pre ich priaznivý vplyv na podporu látkovej premeny.

Všetky opatrenia  môžu  mať  len vtedy účinok, ak budú trvalé a ak sa upustí od starých zlozvykov. Pri redukčnej  diéte treba do jedálneho lístku sústavne zaraďovať zeleninu a ovocie jednak pre ich nízku kalorickú hodnotu a jednak pre obsah celulózy, ktorá zvyšuje pohyby a vyprázdňovanie čriev, čo je dôležité najmä u tučných ľudí.

Alkohol nie je vhodným nápojom, lebo dodáva pomerne veľké množstvo energie a zbytočnú tekutinu.

Skúste to, KONEČNE SCHUDNETE ZMENOU STRAVOVANIA

nehľadajte a neskúšajte ďalšie diéty.

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, 

konečne sa zbavíte prebytočných TUKOV, nebudete HLADOVAŤ(kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

S NAMI SPOZNÁTE TAJOMSTVO CHUDNUTIA.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist