CHUDNUTIE podľa VEKU a POHLAVIA

Aký je METABOLIZMUS a aké má byť STRAVOVANIE MUŽOV s rastúcim vekom.
 

Možno ste už zistili, že keď sa dlhodobo zdravo a pravidelne stravujete, tak nemáte problém s nadváhou. Stav Vášho organizmu a postavu však výrazne ovplyvňuje Váš metabolizmus. Iný je u tridsiatnika a iný u štyridsiatnika. Každý z Vás musí s rastúcim vekom a pri tej istej fyzickej záťaži znižovať denný príjem kalórií – jaulov v skonzumovanej strave. Zdravo sa stravovať a dobre vyzerať znamená viac, než iba nedočkavo sledovať ručičku na váhe. Požiadavky tela na stravovanie sa s vekom a životným štýlom výrazne menia. Na to aby ste vedeli, koľko kalórií - jaulov by ste mali denne skonzumovať je dobré, keď si dáte vypracovať Analýzu Vašej postavy(kliknite).

Ako by ste sa teda mali stravovať, keď dosiahnete určitý vek?

(prepočet 1 cal = 4,2 jaula)

Doporučený denný príjem je okrem veku závislí od výšky, váhy, stavu organizmu a pohlavia.

Dvadsiatnici

Muži v dvadsiatke majú na udržanie hmotnosti a zdravia denne spotrebovať 8200 kJ(je to priemerný údaj a závisí od parametrov Vašej postavy – veku, výšky, váhy a stavu Vášho organizmu). Teda diéta sa nespája automaticky s hmotnosťou a výškou. V tejto životnej etape je potrebné dodržiavať len veku zodpovedajúce stravovanie. Dbajte na to, aby vám telesná hmotnosť neskákala ustavične hore-dole, snažte sa udržať si ideálnu váhu. V žiadnom prípade nezaraďujte do svojho stravovacieho režimu hladovky. Dodržiavajte pitný režim (0,3 až 0,4 litra tekutín na 10 kg svojej váhy). Na zníženie hmotnosti je potrebné znížiť dennú spotrebu kalórií o 1000 - 3000 kJ.
Myslite už v tomto veku na rednutie kostí! Zvýšený príjem vápnika pomáha predísť neskoršiemu riziku. Konzumujte viackrát denne bielkoviny - mliečne výrobky, strukoviny a zeleninu tmavozelenej farby.
Pretože v tomto veku sú muži veľmi pohybliví a uponáhľaní, väčšinou im ostáva  len málo času na jedlo. No aj v tomto prípade urobte vlastnému telu láskavosť tým, že si zvolíte potravu chudobnú na tuk a cukor a tiež nekalorický nápoj.
Mužom sa odporúča konzumovať týždenne len 18 jednotiek alkoholu (jedna jednotka sa rovná 3 dl piva, 1 poháru vína a 1 hltu tvrdého alkoholu).

Tridsiatnici

Muž - tridsiatnik spaľuje denne o 500 kJ menej ako dvadsiatnik. Ak sa toho nebudete držať, tak veľmi ľahko dosiahnete 2,5 až 4 kilový prírastok na váhe ročne. Denná spotreba energie je 7600 kJ.
Vystupňovaný životný rytmus muža istotne vyvoláva napätie, ktoré však možno vyvážiť správnym stravovaním. Zaraďte si do jedálnička viac vitamínu A (ryby v oleji, vajcia, mliečne výrobky), vitamín B12 (zeleninu zelenej farby, strukoviny, obilniny), vitamín C (citrusové plody, zemiaky, rajčiny) a zinok (červené mäso, rôzne druhy obilnín).
Vaša pokožka už začína signalizovať nárast rôčkov, tento proces však možno spomaliť. Môžete si zachovať pružnú pokožku, keď vaša strava bude dostatočne bohatá na vitamíny A a E (obilniny, orechy, strukoviny). Samozrejme dodržiavajte vhodný pitný režim. Nedostatočný príjem tekutín sa výrazne podpíše na stave Vašej pokožky.
Keď nečakáte návštevu, nedržte doma maškrty, lebo vtedy im asi neodoláte.
Nepovažujte za nutnosť dojesť zvyšky jedál z tanierov vašich detí. Pridáva to na váhe.

Neverte lákavým, rýchlym, ale neúčinným odtučňovacím kúram! Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, jedzte to isté, čo ostatní členovia vašej rodiny, no zo všetkého menej. Snažte sa vo Vašej rodine zmeniť stravovanie, prejdite na racionálne stravovanie s dostatkom živín. Podpíše sa to pozitívne aj na zdraví Vašich detí.
Buďte v harmónii so svojím telom: jedzte len vtedy, keď ste hladná a len toľko, aby ste zahnali pocit hladu!

Štyridsiatnici

Kontrolujte si pravidelne svoju telesnú hmotnosť (1 krát za týždeň a v rovnakom čase). Nadváha - obezita môže u Vás vyvolať zvýšený  krvný tlak a zvyšovať náchylnosť na srdcovú slabosť. Denný energetický príjem je 7100 kJ. Soľte čo najmenej, predídete zvýšenému krvnému tlaku a zavodneniu organizmu.
V tomto veku môže mužov trápiť srdce, pretože ich organizmus produkuje menej hormónov estrogénov. Najmä preto je dôležité značne obmedziť konzumáciu cukru a mastného jedla a pridať do stravy viac vlákniny.
Ak všetky vaše pokusy o schudnutie zlyhali, skúste chudnúť s pomocou odborníka na zdravé stravovanie a chudnutie. Hovorí sa, že dopriať si denne trochu alkoholu, napríklad malý pohár vína, je dobrou prevenciou proti srdcovým neduhom.
Nepodľahnite omylu, že keď vaše deti už dospeli a zriadili si vlastnú rodinu, nemusíte viac dbať o svoje stravovanie.
Fajčením si ničíte v organizme vitamín C, ktorý je životne dôležitý pre zdravú pokožku, kosti a svalstvo. Jedzte čo najviac potravín s obsahom vitamínu C: bobuľovité ovocie, citrusové plody, zeleninové jedlá, paradajky a zemiaky. Snažte sa znížiť počet cigariet na minimum.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

 

Päťdesiatnici

V tomto veku nemá telo veľkú potrebu energie ako doteraz, stačí denne 6600 kJ.  Nadváha škodí nielen zdraviu, ale spôsobuje starší vzhľad a celkovo „spohodlní“ vaše pohyby. Aby ste predišli nedostatočnej činnosti čriev a ťažkostiam srdca, je dôležitá strava bohatá na vlákniny. Vo vašom jedálničku nech sa často vyskytujú obilniny, celozrnný chlieb, fazuľa, hrach, šošovica, čerstvé ovocie a zelenina.
Vyhláste vojnu mastným jedlám, zabráňte zvýšenej tvorbe cholesterolu v krvi a tým aj riziku srdcových ťažkostí. Uprednostňujte rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi. Namiesto červeného mäsa jedzte ryby a hydinu.
Nezabudnite denne vypiť asi 2 - 3 l vody. Udrží to v kondícii nielen váš krvný obeh, ale zabráni aj zápche a vysušovaniu pokožky.

Potraviny, ktoré sú vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 16:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist