OVOCNÁ DIÉTA

Očistná ovocná diéta – schudnete a prečistíte svoj organizmus. Rady na stravovanie a účinnú diétu.

Aj drobné zmeny v stravovacích návykoch môžu podstatne zlepšiť náš zdravotný stav a pomôcť zhodiť nejaké to kilo. Pomôže Vám aj ovocná diéta - jej základ je ovocie. Chudnutie je založené na čerstvom ovocí plnom vitamínov, vlákniny a ďalších prospešných látok. Pri ovocnej diéte by ste počas dňa mali skonzumovať do 1 kg ovocia. Dôležité je striedať počas dňa rôzne druhy ovocia. A nezabúdajte pri chudnutí aj na pitný režim (aspoň 2 litre čistej vody).

Hlavné pravidlá ovocnej diéty

Veľa pite. Džúsy, zeleninové aj ovocné / najlepšie riedené v pomere 1:1 s vodou/ a bylinkové čaje. Vypite 2-3 litre vody denne. Pomôže v najhorších chvíľach utlmiť hlad.
Mäso a mlieko vylúčte zo stravy. Ak budete mať veľký hlad, skúste ho zahnať sójovými produktmi.
Ovocie majte pri sebe, a jedzte často. Na normálnu stravu len opatrne!

Ovocná diéta je krátkodobý diétny program, kde je možné kombinovať viac druhov ovocia, môžete sa zamerať aj na jeden druh. Aj keď ide o očistnú a účinnú diétu, zo zdravotného hľadiska je vhodná len na niekoľko dní, maximálne týždeň. Ak budete na seba prísni, môžete sa zbaviť dvoch až štyroch kilogramov za pár dní. Základom vášho jedálnička by sa malo stať ovocie. Ideálny je napríklad ananás, grapefruit, jablko, jahody, čerešne, brusnice. Sušené ovocie však nie je vhodné, obsahuje veľmi veľa kalórií. Dôležité je, aby ste jedli často a v malých dávkach, čím sa vyhnete vlčiemu hladu. Jedálny lístok možno spestriť celozrnným pečivom, cereáliami, tvarohom, sójovým mliekom či bielym nízkotučným jogurtom. Na ostatné mliečne výrobky a najmä mäso zabudnite. Tak ako pri každej diéte, aj tu je nesmierne dôležitý pitný režim, denne aspoň 2 až 2,5 litra neperlivej vody a nesladené bylinkové čaje. Nevýhodou tejto diéty je, že telo dostáva príliš cukrov z ovocia, naopak žiadne tuky a bielkoviny. Navyše vás môže prekvapiť nezvyčajný hlad a únava. Vtedy si doprajte banán, ktorý má spomedzi ovocia najviac energie. Počas diéty to s ním nepreháňajte, no na raňajky alebo v krízových chvíľach vám neublíži. Navyše vás dostatočne zasýti a odoženie malátnosť. Človek je však psychicky nastavený na variabilitu v stravovaní, preto sú podobné diéty vhodné iba na krátke obdobie. Ovocná kúra je vhodná pre tých, ktorí potrebujú v kratšej dobe zredukovať svoju váhu iba o niekoľko kilogramov či prečistiť a osviežiť organizmus. Pokiaľ však máte problémy s trávením, trpíte ochorením žalúdka, pankreasu, žlčníka či ďalších orgánov tráviacej sústavy, takáto diéta sa vôbec neodporúča.

Ako postupovať pri ovocnej diéte?
V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, ako dlho túto očistnú diétu budete držať. Pre dosiahnutie aspoň základného efektu by ste jej mali venovať tri dni, ešte vhodnejšie je dodržiavať ju päť až sedem dní. Pri diétnom režime zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu aj nápoje. Vynechajte kávu, malinovky či dokonca energetické nápoje, pite len čistú vodu, minerálnu vodu bez bubliniek a bylinkové čaje. Najlepšie čaje pri diéte sú z materinej dúšky, harmančeka, mäty, lipy alebo šípkový čaj.

Sústreďte sa na jedlo
Možno vám to príde zvláštne, avšak pri jedle by ste mali dbať na to, aby ste jedlo poriadne pohrýzli, doprajte si na to dostatok času, pokoj a hlavne sa nenechajte rozptyľovať. Ak jete popri nejakej inej, dôležitej činnosti, napríklad pri práci, nevenujete potrave dostatok pozornosti a žalúdok zaťažujete nedostatočne požutou potravou.

Nezabudnite na odpočinok
Ak by vám diéta z akéhokoľvek dôvodu nesadla, tak skôr ako s ňou skončíte skúste nasledujúce možnosti: vyskúšajte výmenu ovocia, a ak na vás prišla kríza, dajte si lyžicu medu, alebo si ľahnite a oddychujte.

Banány nekonzumujte ako hlavné ovocie diéty. Banán má spomedzi ovocia najviac energie, 100 gramov má 400 kJ. Počas diéty to s ním nepreháňajte, jeden banán na raňajky vám však neublíži. Navyše vás dostatočne zasýti, odoženie únavu a pripraví na štart do nového dňa. Diéta nepredpisuje presne, ktoré ovocie musíte konzumovať, pretože to záleží od aktuálnej dostupnosti ovocia a napríklad aj od vašich osobných preferencií.

Po ukončení diéty nezabudnite na
Prechod na normálnu stravu je veľmi dôležitý. Určite nesmiete po skončení diéty hneď začať jesť mastné alebo mliečne výrobky, mohli by ste telu spôsobiť vážny šok. Prvý deň po skončení  diéty môžete jesť len surovú zeleninu, mrkvu a zeler postrúhajte. Druhý deň si na obed môžete uvariť jeden zemiak a roztlačiť ho na kašu a zo zeleniny urobiť šalát. Tretí deň si na obed uvarte zeleninovú polievku, ale pozor! Môžete jesť akúkoľvek zeleninu, ale len s prídavkom rasce, nedovoľuje sa žiadna soľ. K polievke si môžete dopriať plátok celozrnného chlebíka. Ako pri každej diéte tak aj pri ovocnej je potrebné jesť v malých dávkach.

Sušené ovocie nekonzumujte!
Sušené ovocie vašej postave veľmi neprospeje. Napríklad 100 gramov hrozienok má 1 035 kJ a rovnaké množstvo sušených banánov až 1 400 kJ! Takže s mierou a pred jedením ho na polhodinu namočte do teplej vody. 

Pozor na cukor!
Ovocie je plné cukru (fruktózy), takže pokiaľ počas ovocnej diéty budete sedieť doma, ľahko sa môže stať, že namiesto schudnutia, priberiete.

Telo okrem vitamínov, vlákniny, ktoré sú obsiahnuté v ovocí, potrebuje aj ďalšie látky potrebné pre správne fungovanie (bielkoviny,…). Pokiaľ by ste diétu dodržiavali dlhšie, naruší sa rovnováha v tele, čo môže mať negatívny vplyv.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

 

Pozitíva ovocnej diéty:

  • Ideálna je v lete, budete sa po nej cítiť výborne (trvanie od 1 do 3 dní)
  • Telo dostane množstvo živín, budete sa cítiť ľahšie
  • Niečo aj schudnete
  • Naštartujete očistu tela – podmienka je dostatočný pitný režim

Negatíva ovocnej diéty:

  • Nedostatok bielkovín a ďalších dôležitých živín
  • Nie je to diéta, s ktorou schudnete 20 kíl

Je ovocná diéta účinná? Aj áno aj nie. Všetko závisí od toho, koľko ovocia zjete. Je síce pravda, že ovocie neobsahuje tuky, ale je vysoko kalorické, pretože obsahuje pomerne veľa cukru. Napríklad pol kilogramu čerešní má 200 kcal. Okrem toho niektoré druhy ovocia (jablká) povzbudzujú apetít. Aj napriek tomu je ovocie pri redukčných diétach  dôležitým zdrojom vitamínov a vlákniny. Mnohí dietetici však vyslovene odporúčajú urobiť si raz týždenne ovocný deň, pretože počas redukčných diét často dochádza k nedostatku vitamínov a stopových prvkov. Takýto hladovkový deň organizmus očistí od všetkých toxínov, čo uľahčuje neskoršie chudnutie. Od ovocnej diéty neočakávajte zázračné a rýchle schudnutie. To sa síce v istej miere dostaví, efekt však pocítite inak. Váš organizmus by mal byť občerstvený, už po niekoľkých dňoch by ste mali cítiť príval energie, väčšiu chuť do života a motiváciu zdravšie sa stravovať, čo vám v dlhodobejšom časovom horizonte skutočne prinesie zníženie hmotnosti. Keby ste však dlhodobejšie s ovocím nahradili všetky jedlá, na pozitívny výsledok by ste čakali márne. Jednostranná strava by sa onedlho negatívne odrazila na vašom zdraví a vitalite.

Trojdňová očistná ovocná kúra. Ak sa rozhodnete držať očistnú trojdňovú diétu, vyberte si čas, keď nemáte priveľa náročných úloh. Najvhodnejšie je držať ju cez víkend, alebo si zobrať tri dni voľna.

1. deň
Raňajky: jeden menší banán, 100 gramov hrozna, nesladený zelený čaj
Desiata: jablko
Obed: šalát z jednej hrušky, jedného kivi a grapefruitu pokvapkaný lyžičkou medu, nesýtená minerálka
Olovrant: pomaranč
Večera: 100 gramov sliviek a 70 gramov jahôd, medovkový čaj bez cukru

2. deň
Raňajky: dve nektárinky, jedna mandarínka, nesladený biely čaj
Desiata: grapefruit
Obed: 100 gramov čerstvého ananásu, 100 gramov jahôd, pohár minerálky
Olovrant: jedno veľké jablko
Večera: 2,5 dl čerstvo pripravenej šťavy z ľubovoľného ovocia

3. deň
Raňajky: jedno kivi a polovica manga
Desiata: polovica manga
Obed: 100 gramov žltého melóna, 100 gramov hrozna, nesladený ľadový čaj
Olovrant: 120 gramov čerstvého ananásu
Večera: 150 gramov melóna, ibiškový čaj bez cukru

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist