Ako schudnúť VLÁKNINA je lacný spôsob ako sa NAUČIŤ JESŤ MENEJ a OČISTIŤ ORGANIZMUS.

22.07.2014 02:34

Keď množstvo odpadových látok dodávaných organizmu stravou je vyššie ako jeho kapacity vylučovania a skladovania odpadu, dostavajú sa odpadové látky aj do krvného systému a postupne dochádza k poškodzovaniu orgánov človeka.

Dlhodobé výskumy potvrdzujú, že náš organizmus nie je schopný komplexne neutralizovať všetky  toxické a chemické látky, ktoré denne prijímame spolu so stravou. Toxické odpady sa hromadia v našich bunkách, obzvlášť v tukových bunkách, v našich tkanivách, krvi, orgánoch, črevnej sústave a ukladajú sa tam na neurčitú dobu.

Zdravý človek má stolicu 2x denne. Pokiaľ je stolica nepravidelná, veľmi tvrdá, silne zapáchajúca, nedá sa spláchnuť, alebo je hnačkovitá, to všetko znamená, že tráviaci systém má problémy s vylučovaním odpadov a mali by ste mu pomôcť.

Zápcha je častá tráviaca porucha spôsobená nesprávnym spôsobom života a výživy, spolu so všeobecným nedostatkom vlákniny, nedostatkom pohybu, nedostatkom tekutín, opakovaním stresových situácií.

V tráviacej sústave sa spracúva všetko, čo zjeme, musí sa to v nej vytriediť, rozdeliť, vstrebať a vylúčiť. Kvalita funkcie tráviaceho systému podmieňuje úroveň imunity organizmu i postavu človeka. V ňom sa najviac hromadia odpadové látky.

Dostatok vlákniny v strave je najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako vyčistiť telo od odpadových látok a predísť problémom so zápchou.

Dostatok vlákniny v strave je pri chudnutí zároveň jednoduchý spôsob ako sa naučiť jesť menej kalórií.

Vláknina neobsahuje žiadne kalórie a dokonale vás zasýti. Vláknina viaže na seba vodu, čím v žalúdku strava zväčší svoj objem a do mozgu je vyslaný signál, že ste nasýtení. Vláknina je nestráviteľná súčasť rastlinnej potravy, ktorá je nosičom živín a odnášačom odpadu.

Do tráviaceho traktu vstupuje vláknina plná živín, prechodom zažívacím traktom sa pôsobením enzýmov postupne z vlákniny živiny uvoľňujú, a na vyprázdnené miesto sa viažu odpadové látky.

Vláknina má v stravovaní viacero funkcií. Vláknina vykonáva očistu organizmu, je nositeľom živín v strave, spomaľuje ich prechod z tráviaceho traktu do krvi, priaznivo ovplyvňuje tráviace procesy, peristaltiku čriev a samotné vyprázdňovanie.

Vlákninu delíme na:

Vláknina vo vode rozpustná – nazývaná tiež gélotvorná vláknina, ktorej asi najvýznamnejším zástupcom v potrave je pektín. Hlavným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny je ovocie a zelenina. Tu je však potrebné povedať, že vplyvom dozrievania sa v ovocí pektín – gélotvorná vláknina mení na vlákninu hrubú.

Vláknina vo vode nerozpustná – nazývaná ako hrubá vláknina (napr. celulóza) 

Zdrojom hrubej vlákniny sú najme obiloviny, celozrnné pekárenské výrobky, ovsené vločky a podobne.

Denná dávka vlákniny v strave by mala byť aspoň 20 až 30 gramov.

Vláknina by mala byť súčasťou každej diéty. Jednak má nulový obsah kalórií a čo je dôležité, viaže na seba vodu. Táto skutočnosť dáva prijatej potrave dostatočný objem a vyvoláva pocit sýtosti.

Pri konzumácií potravy bohatej na vlákninu je organizmus potrebné zásobovať dostatočným množstvom tekutín. V opačnom prípade dochádza k dehydratácií a k zápche.

Vláknina dokáže skrátiť dobu priechodu potravy cez tráviaci trakt až na polovicu.  

Ďalšou významnou vlastnosťou vlákniny je čistenie čriev. Vláknina odvádza karcinogénne látky z tela a je vhodnou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva.

Okrem účinkov na črevá, zabraňuje vláknina vzniku žlčových kameňov tým, že odvádza z organizmu žlčové kyseliny. Keďže viaže kyseliny, znižuje aj hladinu tuku v tele. Množstvo „zlého“ cholesterolu sa v krvi príjmom vlákniny znižuje a naopak hladina „dobrého“ cholesterolu zvyšuje.

Vo vode rozpustná vláknina priaznivo pôsobí na metabolizmus cukrov. Pri dostatku pektínu stúpa hladina krvného cukru omnoho pomalšie, pretože pektín spomaľuje vstrebávanie sacharidov. Nedochádza tak k výraznému vyplavovaniu inzulínu do krvi a celý priebeh vstrebávania cukrov prebieha na jeho nižších hodnotách.

Význam vlákniny pri redukcii a dlhodobom udržaní telesnej hmotnosti je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.
Vlákninu nájdeme iba v potravinách rastlinného pôvodu
, ako je napr.: nelúpaná ryža, celozrnné pekárenské výrobky, müsli, strukoviny, ľanové semeno, pšeničné klíčky, zemiaky, huby a iné.
Ovocie a zelenina obsahujú hlavne rozpustnú vlákninu. V obilninách sa vyskytuje zároveň rozpustná aj nerozpustná vláknina. Nerozpustná vláknina podporuje črevnú peristaltiku a pomáha regulovať vyprázdňovanie.
Skutočná denná spotreba vlákniny u väčšiny ľudí je 10 až 18 g. Odporúčaná denná dávka vlákniny je 30 g.

Tu sa ZAREGISTRUJTE na CHUDNUTIE, 

ak nechcete opakovať DIÉTNE CHYBY(kliknite)

Keď chcete schudnúť kliknite na nasledovný formulár  

Už pri úvodnom a bezplatnom telefonickom rozhovore Vám poradíme, čo by ste mali urobiť, 

aby ste konečne schudli a nemali ani chúťky na sladkosti.

Úspešnosť chudnutia s nami je až 90%-ná.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist