Ako schudnúť VYSOKÝ KRVNÝ TLAK nadváha chudnutie strava - ako si ho ZNÍŽIŤ.

31.05.2013 12:15

Máte vysokú nadváhu a zároveň aj vysoký krvný tlak? Nečudujte sa. Nevhodná strava prináša nielen priberanie, ale väčšinou vám zvýši aj krvný tlak. Vysoký krvný tlak si môžete znížiť vhodnou diétou, zostavením zdravého jedálneho lístka, výberom vhodných receptov, zvýšením pohybových aktivít a ďalšími zmenami svojej životosprávy, o ktorých sa dozviete nižšie. Krvný tlak je vlastne tlakom v našich cievach, ak jeho výška prekročí povolené hodnoty, môže dôjsť k poškodeniu alebo prasknutiu steny cievy. Jedným z hroziacich následkov je srdcový infarkt alebo mozgová porážka. Základným opatrením proti vysokému krvnému tlaku je úprava našej životosprávy. Viditeľné zlepšenie hodnôt sa dá dosiahnuť najmä znížením spotreby kuchynskej soli.  Výskumy dokázali, že na prevenciu a liečbu vysokého tlaku jednoznačne platí zákaz solenia. Znamená to aj obmedzenie údenín, instantných a konzervovaných jedál a niektorých druhov minerálnych vôd s obsahom soli.

Výrazne pozitívny účinok na úpravu vysokého krvného tlaku má zníženei telesnej hmotnosti. Jesť treba pravidelne, vo viacerých menších dávkach denne. Zistilo sa, že brušný tuk je akousi zásobarňou chorôb, kde sa vyrába vysoký tlak, ale aj cukrovka alebo infarkt. V bezpečí sú muži, ktorí majú v páse menej ako 94 centimetrov a ženy pod 80 centimetrov. Brušný tuk v páse nám pomôže zlikvidovať pravidelná fyzická aktivita, najmä vytrvalostné druhy športov, ako je beh, rýchla chôdza, plávanie alebo bicyklovanie.Ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali úplne vzdať fajčenia a výrazne obmedziť alkohol.
Pravidelne si merajte krvný tlak, vysoký krvný tlak nebolí, ale zabíja.

Meranie krvného tlaku patrí medzi málo vyšetrení, ktorých sa nikto nebojí. Jediným signálom vysokého krvného tlaku je často iba údaj na tlakomeri. Hypertenziu totiž dlho nesprevádzajú žiadne ťažkosti. Vysokému krvnému tlaku sa zvykne hovoriť ,tichý zabijak‘. Je to preto, že nemusí byť sprevádzaný žiadnymi ťažkosťami. Človek sa cíti dobre, a predsa v ňom prebiehajú procesy poškodzujúce jeho cievy a orgány. Aj z tohto dôvodu by nám mal lekár zmerať tlak minimálne jedenkrát za dva roky. Čoraz viac ľudí si ho meria doma. Na zistenie čo najpresnejších údajov je potrebné opakované meranie. Ľudský organizmus nefunguje ako hodinky, ani náš krvný tlak nie je rovnaký v každej situácii a čase. Ak má niekto v jeden deň tlak 95/70 a počas ďalšieho dňa si namerá 140/90, môže ísť o normálne denné kolísanie, závislé od psychickej a fyzickej záťaže, na stave zavodnenia organizmu, príjme soli, kávy a iných krátkodobých faktoroch. Keď si však opakovane nameriame hraničný tlak 140/90 a viac, je čas poradiť sa s lekárom.

Pomôže káva upraviť krvný tlak?

O nízkom krvnom tlaku, ktorý môže ohroziť zdravie, hovoríme pri hodnotách pod 90 mm Hg systolického tlaku (horná hodnota na tlakomeri). Mnohí ľudia však majú prirodzene nízky tlak, pohybujúci sa okolo a tesne nad touto hranicou a pritom nepociťujú žiadne ťažkosti. Jedinci s nízkym tlakom sa dožívajú vysokého veku, takže hypotenzia by nemala viesť k obavám o zdravie, ale práve naopak.
S nízkym krvným tlakom sa dávajú často do súvislosti pocity závratov a zamdlievanie. Tieto problémy sa objavujú častejšie u mladých žien v dôsledku krvných strát a bolestí pri menštruácii, prípadne pri experimentoch s rôznymi jednostrannými diétami. Ľudia s nízkym tlakom sú náchylní ku kolapsom a zamdleniu najmä v dôsledku tepla a dehydratácie. Preto by si mali dávať väčší pozor na dostatočný príjem tekutín a solí. Dehydratáciou spojenou s nízkym tlakom sú ohrození najmä starší ľudia, ktorí už nepociťujú smäd, a tiež deti. Na doplnenie tekutín sú najvhodnejšie minerálky s vyšším obsahom sodíka. Osobitné postavenie má pitie kávy, o ktorej sa traduje, že zvyšuje krvný tlak. Je to však naopak. Káva povzbudzuje obličky k zvýšenému vylučovaniu tekutín a tým tlak znižuje. U ľudí s nízkymi hodnotami tlaku je dokonca pitie kávy rizikom, pretože sú ohrození omdletím z náhleho poklesu tlaku,

Znížiť  vysoký krvný tlak vám pomôže zelenina.
Leto je pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom rizikové, pretože vysoké teploty zvyšujú výskyt srdcových príhod.  Najúčinnejšie  opatrenia, ktoré vedú k úprave  krvného tlaku, je zbavenie sa nadbytočných kilogramov, ale aj iných faktorov procesu aterosklerózy. Prirodzená strava je najlepšou ochranou pred nadváhou a zvyšovaním krvného tlaku. Základom stravy človeka s vysokým krvným tlakom v lete by mal byť vysoký príjem čerstvej zeleniny (aspoň 500 gramov denne), šťavnaté, nie veľmi sladké ovocie a prírodné nízkotučné kyslomliečne výrobky. Pocity hladu medzi jedlami možno zaháňať malým množstvom orechov (vlašské, lieskovce, mandle), celozrnným chlebom či pečivom. Hojne je možné používať aj teplé jedlá z čerstvej zeleniny.

Surová strava v lete vám pomôže upraviť krvný tlak. 
Leto je čas, keď sa mnoho ľudí snaží upraviť svoju životosprávu, či už preto, aby si upevnili zdravie, alebo aby schudli. Jednou z možností, ako schudnúť, je konzumácia surovej stravy, ktorá je nielen jedlom, ale i liekom. Zaženie hlad, zásobuje organizmus živinami a energiou a pomôže zbaviť sa zdravotných problémov. Surová strava - ovocie, rôzne orechy, sezam, slnečnicové semienka, ovocné šťavy, zeleninové šaláty a šťavy - pomáhajú pri čistení organizmu a zlepšujú činnosť imunitného systému. Zabraňujú tvorbe nádorových buniek, usadzovaniu nebezpečných látok upchávajúcich cievy, rozpadu funkčných buniek v mozgu, pečeni, pankrease.
Aby bol takýto spôsob stravovania účinný, musí surové jedlo tvoriť aspoň 75 percent denného príjmu potravy. Pokiaľ ho je menej, prevažujú degeneratívne zmeny nad regeneratívnymi. Pri tejto koncepcii stravovania sa neodporúča jesť žiadne mäso. Takisto sa neodporúča jesť ani varenú stravu. Dodržiavanie diéty založenej na surovej strave prinesie úľavu všetkým, ktorí trpia migrénou, bolesťami zubov, poruchami tvorby krvi a mnohými inými ochoreniami.
Podstatou surového stravovania je to, že začne zavodňovať telo biologicky aktívnou vodou. Šťava z ovocia obsahuje totiž mnoho enzýmov a s nimi sa ľahšie vstrebáva napríklad vápnik. Naše bunky trpia smädom, a nestačí im len voda, ale potrebujú i stopové prvky a minerály. Na vyčistenie organizmu pomáhajú ovocné a zeleninové šťavy.

Prečo teplo hlavne v lete výrazne ovplyvňuje krvný tlak.

Počas vysokých teplôt vzduchu sa cievy rozťahujú, tlak v nich klesá a krv preteká pomalšie. Časť krvi "zaťaží" nohy, a k srdcu mieri vtedy menej krvi. Znižuje sa počet srdcových tepov a s nimi tiež krvný tlak. Je nutné navštíviť pre istotu lekára? Áno, pretože pokles krvného tlaku môže byť aj dôsledkom srdcových chorôb alebo cukrovky. Akonáhle lekár podobné problémy vylúči, riaďte sa podľa našich nasledujúcich rád.

Už ráno začnite bojovať proti problémom s vysokým krvným tlakom - ako.

- Ešte na posteli, skôr ako vstanete, sa poriadne ponaťahujte, aby sa krvný obeh lepšie rozprúdil.

- Potom po ležiačky napodobňujte nohami jazdu na bicykli alebo si pritiahnite kolená na brucho a opakovane ich naťahujte.

- V sede na kraji postele sa dôkladne niekoľkokrát zhlboka nadýchnite.

- Otvorte okno a chvíľu cvičte jednoduché cviky.

- Pred sprchovaním premasírujte pokožku tela suchou kefkou krúživými pohybmi smerom k srdcu (do sčervenania pokožky).

- Trikrát vystriedajte teplú a studenú sprchu. Spoľahlivo ovplyvníte stav svojich ciev.

- Veľakrát si počas dňa doprajte trochu vzduchu pri otvorenom okne. Pri nádychu spojte ruky nad hlavou, pri výdychu ich nechajte klesnúť.

- Ak máte sedavé zamestnanie, opakovane krúžte členkami (trikrát denne po desiatich krúžkoch doprava a doľava).

Ako si môžete v lete udržať krvný tlak v norme.

- Najmenej dvakrát v týždni si doprajte umývanie rúk a nôh studenou vodou. Zlepšíte reflexné schopnosti svojich ciev.

- Nešetrite na sebe vodou. Veľa pite, najlepšie ľadový čaj a minerálne vody. Priaznivo ovplyvníte svoj srdcový tep.

- Pokiaľ krvný tlak zostáva na nízkej úrovni aj cez všetky tieto opatrenia, požiadajte lekára o účinný liek.

Základné pravidlá pre osoby s vysokým krvým tlakom - hypertenziou.

1. Pravidelne si merajte krvný tlak

2. Dodržiavajte odporučenia lekára

3. Snažte sa o dosiahnutie normálnej hmotnosti

4. Obmedzte pitie alkoholu

5. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny

6. Zredukujte používanie kuchynskej soli a nahradzujte ju korením

7. Používajte rastlinné tuky a hodnotné oleje

8. Prestaňte fajčiť

9. Zintenzívnite telesný pohyb

10. Dodržiavajte pauzy na odpočinok a relaxáciu

Aké potraviny vám pomôžu znížiť vysoký krvný tlak.

  • ·  Hlavný pomocníci znižovania krvného tlaku sú sója a produkty z nej, ale aj obilné vločky. Samozrejme, pozitívny výsledok dosiahnete len ich pravidelnou konzumáciou.
  • ·  Elixírom života je v tomto prípade šťava z červenej repy (cvikla) zmiešaná s medom. Ak nemáte radi cviklu, tak skúste šťavu z čerstvého ananásu.
  • ·  Aj včelí med má svojím zložením minerálnych látok a enzýmov schopnosť znižovať vysoký krvný tlak.
  • ·  Zo zeleniny poslúži hlavne celer (obzvlášť za surového stavu), potom aj baklažán, uhorky, ryža natural, cvikla, vňať z petržlenu, pór a aj tradične známa cibuľa, cesnak.
  • ·  Z ovocia je hlavným pomocníkom grapefruit (významný obsah draslíka) a tiež egreše, jablká, banány, avokádo či mango.
  • ·  Bylinné výťažky sú známe účinkami v boji proti mnohým ochoreniam – ak začnete užívať výťažky z arónie čiernej, pomôže vám znížiť tlak.
  • ·  Z minerálnych látok potrebujete zvýšiť obsah vápnika, draslíka, horčíka, rutínu. A taktiež vitamíny E a B3. A kde ich nájdete?
  • Vápnik nájdete v maku, morských riasach, špenáte, sardinkách, kapuste
  • Draslík: strukoviny ako šošovica, fazuľa, sója, ďalej obilné klíčky, sušené slivky a marhule, kokos, mandle, hrozienka, vajcia, paprika
  • Horčík: pšeničné klíčky, otruby, sušené pivovarské kvasnice, fazuľa, hrach, arašidy, mandle, para orechy, šošovica, pistácie, mak, kakao
  • Rutín: hlavne pohánka v akejkoľvek podobe
  • Vitamín E: pšeničné klíčky, celozrnná múka a cestoviny, brokolica, špenát, fazuľa, kapusta, vajcia
  • Vitamín B3 – niacin: pečeň, tuniak, mäso hlavne morčacia, či králičie, slnečnicové semiačka, arašidy, fazuľa.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist