SCHUDNÚŤ ZDRAVO Ako schudnúť CHOLESTEROL, NADVÁHA a STRAVOVANIE.

10.11.2011 03:48

Čo spôsobuje zvýšenie cholesterolu v krvi ?  Práve dnešný životný štýl a nevhodné stravovanie sa najvýraznejšie podieľajú na zvyšovaní hladiny cholesterolu mnohých z nás, hlavne osôb s nadváhou. Ide predovšetkým o nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu, fajčenie, ako aj ďalšie faktory. Okrem toho má veľký vplyv aj životné prostredie, psychika, ale aj úroveň poznania a dodržiavania určitých zdraviu osožných, prípadne škodlivých návykov. Záleží však aj na faktoroch, ktoré ovplyvniť nevieme, akými sú genetická predispozícia, vek či pohlavie. Poznáme dva typy cholesterolu - jeden typ sa nachádza v ľudskom tele, druhý v potrave živočíšneho pôvodu (napríklad tuky, mäso, mlieko, vajíčka).

"Dobrý" a "zlý" cholesterol

Dva významné lipoproteíny, častice, ktoré transportujú cholesterol v krvi, sa odborne nazývajú LDL a HDL. Cholesterol, ktorý tieto lipoproteíny prenáša, poznáme pod názvom "zlý" a "dobrý" cholesterol. Prečo je to tak?

LDL je skratka pre anglický výraz "low density lipoprotein" a v preklade znamená lipoproteín s nízkou hustotou. LDL častice majú za úlohu transportovať cholesterol do tkanív a takto ich zásobovať. Nadmerné hladiny týchto častíc v krvi spôsobujú ukladanie cholesterolu v cievnych stenách, čo často vedie k rozvoju aterosklerózy. Práve preto sa cholesterol prenášaný LDL časticami nazýva aj "zlým cholesterolom". Jeho hladina v krvi by mala byť čo najnižšia.

HDL je skratka pre anglický názov "high density lipoprotein" a znamená lipoproteín s vysokou hustotou. Môžeme povedať, že HDL častice plnia opačnú funkciu - transportujú nadbytočný cholesterol z tkanív do pečene, kde sa vylučuje do žlče a  premieňa na žlčové kyseliny potrebné pri trávení tukov. Preto sa cholesterol prenášaný HDL časticami nazýva aj "dobrý cholesterol". Čím je jeho hladina vyššia, tým lepšie pre náš organizmus.

Vysoký cholesterol a jeho vplyv na organizmus

Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi znamenajú pre nás zvýšené riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Týka sa to najmä LDL cholesterolu, teda "zlého cholesterolu". V prípade, že sa LDL častice nachádzajú v krvi v nadmernom množstve dlhšiu dobu, dochádza k ich postupnému prenikaniu do cievnych stien. Tu sa hromadí cholesterol, ktorý prenášajú. V stene cievy sa začínajú vytvárať pláty a takto sa cieva postupne zužuje. Tomuto javu hovoríme kôrnatenie stien tepien (odborne ateroskleróza). V zúženej cieve krv prúdi pomalšie a srdce je pri zásobovaní tela potrebnými živinami namáhané oveľa viac. Hrozí riziko vysokého krvného tlaku. Takisto sa znižuje prívod krvi do životne dôležitých orgánov, akými sú mozog a srdce, čo môže spôsobiť závažné ochorenia, napríklad ischemickú chorobu srdca. Môže dôjsť aj k prasknutiu steny cievy, čím sa v cieve vytvorí krvná zrazenina, ktorá čiastočne alebo úplne zabráni prúdeniu krvi, čo môže zapríčiniť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Zvýšená hladina cholesterolu je síce hlavným rizikovým faktorom pri vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale existujú aj ďalšie významné faktory, akými sú napr. nadváha, fajčenie, nedostatok pohybu a ďalšie.

Prevencia a liečba vysokého cholesterolu

Srdcovo-cievne (kardiovaskulárne) ochorenia tvoria skupinu ochorení, ktoré postihujú srdce a cievy. Srdcovo-cievne ochorenia stále vedú v rebríčkoch hlavnej príčiny úmrtnosti celosvetovo aj na Slovensku. Preto je veľmi dôležité poznať rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú rozvoj týchto chorôb. Kombinácia viacerých faktorov u jedného človeka zvyšuje riziko ochorenia.

 K rizikovým faktorom patria tie, ktoré môžeme ovplyvniť (stravovanie, životný štýl), ako aj tie, ktoré sa ovplyvniť nedajú (vek, naše pohlavie, dedičné predispozície - t.j. skutočnosť, či už v našej rodine takýmito chorobami niekto trpel). Vysoký alebo zvýšený cholesterol predstavuje hlavné riziko pre vznik ochorení srdca a obehovej sústavy a patrí do skupiny ovplyvniteľných faktorov. Preto neváhajte a nechajte si zistiť svoju hladinu cholesterolu.

Ako predchádzať vzniku srdcovo-cievnych ochorení

Prevencia má pri srdcovo-cievnych ochoreniach kľúčovú úlohu. K najzávažnejším rizikovým faktorom, ktorým je potrebné venovať pozornosť, patria: stravovanie, obezita, alkohol, fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka, stres a nedostatok pohybu.

Čo je potrebné robiť, aby ste si držali cholesterol pod kontrolou:

  • zdravo sa stravujte,
  • keďže nadbytočné kilá zaťažujú organizmus, odporúča sa zbaviť sa ich, či už úpravou stravovacieho režimu, pohybom alebo diétou,
  • obmedzte fajčenie, najlepšie je však prestať fajčiť, pozor na pasívne fajčenie,
  • pravidelne sa venujte nejakej pohybovej aktivite najmenej 30 minút aspoň 3 krát do týždňa, veľmi pomôžu obyčajné prechádzky, najlepšie v parku alebo v lese,
  • alkohol konzumujte s mierou,
  • sledujte si svoj krvný tlak,
  • zbytočne sa nestresujte, stresovým situáciám sa vyhýbajte, stres môžete odbúrať návštevou prírody, pohybom, venovaním sa svojím koníčkom alebo tvorivej činnosti,
  • cukrovka výrazne zvyšuje riziko, treba ju mať pod kontrolou.

Stravovanie má výrazný vplyv na hladinu nášho cholesterolu a zároveň je  najjednoduchším spôsobom, ako hladinu cholesterolu ovplyvniť. Preto vám ponúkame základné rady a tipy, ako si upraviť jedálniček.

Rady pre váš stravovací režim:

  • obmedzte príjem tukov, hlavne tzv. „trans“ foriem mastných kyselín, ktoré sa najviac nachádzajú v margarínoch a v potravinách, pri výrobe ktorých boli použité (tukové pečivo, náhrady šľahačky, majonézy, sušené omáčky, dresingy), z olejov dávajte prednosť olivovému
  • konzumujte  menej mäsa, najmä vnútorností, uprednostnite ryby a biele mäso
  • z mliečnych výrobkov preferujte nízkotučné
  • vaječné žĺtka síce obsahujú veľa cholesterolu, avšak aj ochranne pôsobiaci lecitín, a preto aj osoby, ktoré majú značne zvýšenú hladinu cholesterolu môžu konzumovať 2-3 vajíčka týždenne
  • zaraďte do Vašej stravy celozrnné potraviny, strukoviny, obilniny, veľa ovocia a zeleniny
  • do jedál pridávajte menej soli, korenia a cukru, cukor môžete nahradiť medom
  • pite dostatok tekutín, najmä vody, minerálok a čaju
  • pri príprave jedla obmedzte fritovanie, pečenie a vyprážanie
  • dôležitý je dostatočný prísun vitamínu C

Kontrolujme si svoj cholesterol

Lekári odporúčajú, aby si každý, kto má 20 a viac rokov, nechal zmerať cholesterol aspoň raz za 5 rokov. Ide o jednoduché vyšetrenie, pri ktorom vám odoberú malú vzorku krvi obyčajne z prsta. Pri zisťovaní hladiny cholesterolu sa určujú hladiny HDL a LDL cholesterolu, hladina triglyceridov a celkový cholesterol. Zjednodušene povedané, hladiny HDL by mali byť čo najvyššie, kým hladiny LDL a triacylglyceridov zase čo najnižšie.

Ideálny stav cholesterolu v krvi dospelého človeka:

celkový cholesterol

do 5,0 mmol/l

LDL (zlý cholesterol)

maximálne do 3,0 mmol/l

HDL (dobrý cholesterol)

najmenej 1 mmol/l u mužov a 1,2 mmol/l u žien

triacylglyceridy

do 1,7 mmol/l

Pre pacientov s klinicky diagnostikovaným kardiovaskulárnym ochorením a pre diabetikov sú cieľové hodnoty ešte nižšie:

celkový cholesterol

nižší ako 4,5 mmol/l

LDL (zlý cholesterol)

nižší ako 2,5 mmol/l

V prípade, že máte hladinu cholesterolu vyššiu ako normálnu, konzultujte to so svojím lekárom. Zvýšené hladiny cholesterolu je možné riešiť úpravou stravovania, pohybom, prípadne vhodne vybranou liečbou.

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,

zapojte sa do našich programov

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist