Ako schudnúť Ako a ktoré TUKY ohrozujú ZDRAVIE a CHUDNUTIE.

15.06.2014 03:20

TUKY sú jednou zo základných potravín, ktoré rozhodujú o vašej postave a zdravotnom stave. Tuky sú kaloricky - energeticky najbohatšie látky.

Nadbytok tukov v strave spôsobuje nadváhu, avšak v žiadnej diéte na chudnutie nevylúčte tuky zo svojho jedálneho lístka.

Živočíšny tuk by mal tvoriť len 10% z celkového príjmu tuku.

Keď chcete schudnúť, musíte obmedziť spotrebu zlých tukov, nezabudnite však jesť dobré tuky.

Keď chcete schudnúť a odstrániť svoje tuky, musíte namiesto tukov jesť bielkoviny. Všeobecne je preukázané, že pri diéte bohatej na tuky je rast výkonnosti organizmu menší a pomalší než pri diéte, ktorá má nízky obsah tukov.

Pri stravovaní v režime chudnutia sa naučte rozlišovať nasýtený a nenasýtený tuk. Nasýtený tuk (živočíšneho pôvodu) je pri izbovej teplote v tuhej forme, telo si ho ľahko ukladá a tým podporuje upchávanie ciev, vysoký krvný tlak a  činnosť pre ľudský organizmus nebezpečných voľných radikálov. Tento tuk nie je pre telo nevyhnutný a mali by sme ho používať minimálne. Mnohí ľudia s nadváhou obmedzia konzumáciu tukov až vtedy, keď skončia na tabletkách. Priveľa tukov v strave je spojené s nadmerným vyprážaním jedál, obľubou rýchleho občerstvenia, nadmernou konzumáciou údenárskych výrobkov, častou konzumáciou paštét, domasťovaných príloh.

Tuková bunka sa v tele človeka vyskytuje buď jednotlivo alebo v malých skupinách. Má schopnosť vytvárať a hromadiť tuk. Priemerný dospelý človek má v tele zhruba 40 miliárd tukových buniek. Ak sa nekontrolujete v jedle, začnú sa tukové bunky zväčšovať.

Pravidelný príjem tuku je pre ľudský organizmus nevyhnutný aj pri chudnutí. Pri chudnutí obmedzte spotrebu nasýtených tukov a  naopak pridajte v dostatočnom množstve kvalitné nenasýtené tuky. Teda v dennej dávke tuku by ste mali prijať len niekoľko málo gramov tuku zo syra, mäsa, slaniny, údenín. Prednostne by ste mali prijímať tuk rastlinný a ešte aj to podľa možnosti taký, ktorý má čo najlepší obsah nenasýtených mastných kyselín.

V ktorých potravinách sa nachádzajú zlé tuky.

§         tučné mäsá, koža z hydiny, mäsové výrobky ako klobásy či fašírky,

§         plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky ako syry, smotana, maslo, 

§         kokosový olej a palmový olej,

§         pečivo – sušienky, koláče, dolky, pizza, hamburgery

§         vyprážané jedlá – šišky, hranolky, vyprážané druhy mäsa

§         zemiakové lupienky, popcorn, cukríky

§         pevné tuky – margaríny, stužené tuky

Aké sú zdravotné dôsledky nadmernej konzumácie tukov.

 Upchávanie ciev .
Jednou z hlavných príčin ochorení srdca a ciev je ukladanie cholesterolu v stenách tepien, čo vedie k vytváraniu aterosklerotických plátov, k zúženiu a strate pružnosti ciev. Tento proces sa odborne nazýva ateroskleróza. Začína sa už v detstve a jeho intenzita a následky závisia predovšetkým od životosprávy. Proces upchávania ciev môže urýchliť strava s vysokým obsahom tuku, vysoký krvný tlak, fajčenie, nedostatok telesnej aktivity a ochorenie na cukrovku. Ateroskleróza je príčinou číslo jeden vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Infarkt.
Následkom zúženia tepny klesá prietok krvi postihnutou oblasťou, znižuje sa zásobovanie kyslíkom a živinami. Ak sú zúžené koronárne tepny, ktoré vyživujú srdce, preteká nimi nedostatočné množstvo krvi a môže dôjsť k ischemickej chorobe srdca. Niektoré formy sa neprejavujú bolesťou, a tak človek ani nemusí vedieť, že nejakým ochorením vôbec trpí. Pri jej vzniku sa uplatňuje viacero rizikových faktorov, najmä obezita a vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Vysoký krvný tlak.
Môžeme ho mať aj dlhšiu dobu bez toho, aby sme pociťovali nejaké ťažkosti. Niekedy sa príznaky prejavia až vtedy, keď je už neskoro. Ku vzniku vysokého krvného tlaku prispieva veľa faktorov, akými sú napríklad nadváha, veľa tukov v strave, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, zlé stravovacie návyky, stres, nedostatok pohybu, niektoré ochorenia a vedľajšie účinky niektorých liekov.

Mozgová príhoda.
V prípade, že mozog nie je zásobený dostatkom krvi, môže dochádzať k dočasným poruchám (obmedzeniam zraku, reči a pohybu). Ťažším ochorením je cievna mozgová príhoda (inak nazývaná mozgová porážka alebo mŕtvica). Cievna mozgová príhoda je pomerne často sa vyskytujúce cievne ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu buniek mozgu z dôvodu, že nedostávajú dostatočné množstvo krvi. Rizikovými faktormi vzniku cievnej mozgovej príhody sú niektoré ochorenia a faktory súvisiace so životným štýlom. Z ochorení sú to vysoký tlak krvi, ischemická choroba srdca, poruchy srdcového rytmu, zvýšené hladiny tukov v krvi, cukrovka, zúženia ciev zásobujúcich mozog

Vysoký cholesterol.

Cholesterol je dôležitý stavebný kameň našich buniek a jeho prevažnú časť si telo produkuje samo. Pomáha spracovať tuky, ktoré jeme a je dôležitý pre tvorbu hormónov, ktoré ovplyvňujú imunitný systém. Jeho nadbytok spôsobuje upchávanie ciev, ktoré môže mať za následok srdcový infarkt alebo mŕtvicu.
Faktor genetiky, ktorá zohráva významnú úlohu pri zvýšenom cholesterole, síce ovplyvniť nedokážeme, ale na čom rozhodne popracovať môžeme, je životospráva a životný štýl. Redukovať treba hlavne potraviny živočíšneho pôvodu. Pri výbere tukov dávajte prednosť tukom rastlinným (olivový a repkový olej), ktoré obsahujú vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín a sú prevenciou pred kardiovaskulárnym ochoreniam.

Obmedzte maslo, smotanu, slaninu a vaječné žĺtky. Preferujte nízkotučné varianty a zvýšte príjem ovocia a zeleniny. Jedzte jedlá bohaté na vlákninu ako obilniny, cestoviny, hrach a fazuľu. Pri konzumácii mäsa bravčové mäso nahraďte morskými rybami.  

Pri príprave jedál sa odporúča vyprážanie nahradiť varením, dusením a grilovaním. Jedlo tak pripravíte bez zvýšenej straty výživných hodnôt. A rozhodne nepodceňujte pohybovú aktivitu. Cvičeniu by ste sa mali venovať aspoň 3-krát týždenne.

Nezabudnite, že so znižovaním cholesterolu je to ako s redukciou hmotnosti. Ide o dlhodobý proces, ktorý je potrebné dodržiavať ako súčasť životného štýlu. Nezačnite proti nemu bojovať až v hodine dvanástej. Prevenciou si v tomto prípade môžete ušetriť mnoho bolestných úderov.

Mandľami na cholesterol. Ako sa ukázalo mandľové oriešky prospievajú nášmu kardiovaskulárnemu systému. Napriek tomu, že väčšina druhov orechov sa osobám s nízkocholesterovou diétou pre vysoký podiel tukov neodporúča, mandle naopak dokážu hladinu cholesterolu znížiť. Ak si ich samozrejme nedoprajete pražené a poriadne osolené. Okrem toho obsahujú mandle tiež potrebné, telu prospešné, vitamíny a antioxidanty.

Mandle tak pomáhajú nášmu telu zbavovať sa nebezpečných voľných radikálov. Podľa najnovších prieskumov, konzumácia mandlí znižuje tiež riziko vzniku Alzheimerovej choroby a cukrovky. 

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť kliknite na nasledovný formulár  

Už pri úvodnom a bezplatnom telefonickom rozhovore Vám poradíme, čo by ste mali urobiť, 

aby ste konečne schudli a nemali ani chúťky na sladkosti.

Úspešnosť chudnutia s nami je až 90%-ná.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist