Ako schudnúť CHUDNUTIE s VAJCAMI vôbec nie je NEBEZPEČNÉ.

30.10.2014 11:42

Vajcia sú obľúbenou a častou potravinou na našich stoloch.

Použitie vajec v jedálnom lístku je mnohostranné, môžete ich využiť ako hlavné jedlo, prílohu, súčasť šalátov i ako dôležitú súčasť pri príprave jedál.

Mnohých chudnúcich sa nevie rozhodnúť, či môžu pri chudnutí jesť vajcia. Vajcia môžete jesť aj pri chudnutí, dôležité však je v akej podobe a aké množstvo. Určite by ste sa mali vzdať praženice s množstvom slaniny. Takto konzumované vajcia sú zdrojom obrovského množstva kalórií, a teda jedlom na priberanie, nie na chudnutie.

Vajcia sú jednou z najvýživnejších potravín a aj pri chudnutí môžete každý deň jedno vajce zjesť.

Výhodou vajec je, že majú nízky obsah kalórii, sú nezanedbateľným zdrojom bielkovín, vitamínu D, B12, selénu a cholínu.

Jedno slepačie vajce obsahuje v priemere 66 % vody, 34 % sušiny zloženej z 12 % bielkovín 10 % tukov, 1 % cukrov a 11 % minerálnych látok.

Aké stravovacie výhody poskytujú vajcia pri chudnutí.

Vajcia patria k potravinám, ktoré majú v našich jedálnych lístkoch stále miesto, keďže sú chutné a obsahujú kvalitné živiny.

Nenahraditeľnou výhodou vajec pri chudnutí je najmä vysoký obsah bielkovín. Bielkoviny z vajec dokáže ľudský organizmus ľahšie stráviť ako bielkoviny z niektorých druhov mäsa.

Tuky obsiahnuté v žĺtku vajca sú pri chudnutí tie vyhovujúce, keďže obsahujú väčšie množstvo prospešných nenasýtených mastných kyselín oproti nasýteným, ktoré, ako vieme, hladinu cholesterolu v krvi zvyšujú. Nenasýtené tuky v ňom navyše spolovice tvoria najužitočnejšie viac nenasýtené, ktoré umožňujú vychytávanie "zlého" cholesterolu z krvi a významne znižujú aj  riziko tvorby krvných zrazenín.

Jeden vaječný žĺtok slepačieho vajca obsahuje 270 mg cholesterolu, odporúčaná denná dávka je 300 mg, zároveň obsahuje aj užitočné látky, ktoré obsah škodlivého cholesterolu v krvi znižujú. Vrátane lecitínu podporujúceho odbúravanie tukov. Lecitín je vo vajíčku zastúpený v omnoho vyššej miere ako v sójových bôboch, z ktorých sa táto mastná látka získava na výrobu doplnkov výživy. Skoro dvojnásobné množstvo cholesterolu sa nachádza v husacích, kačacích vajciach a vajciach morky.

Vajcia sú významným zdrojom vitamínov A, E, D a K, ale aj celého komplexu vitamínov B. Z minerálnych látok obsahujú najmä fosfor, železo a síru, v škrupine sa nachádza vápnik.  

Farba škrupiny vajec nerozhoduje o kvalite vajec.

Slepačie vajcia majú bielu a hnedú škrupinu. Nie je medzi nimi nijaký rozdiel v kvalite, ale len vo vzhľade. Farba škrupiny je ovplyvnená typom nosnice. Odporúča sa nakupovať ich len v obchodoch, kde je istota, že prešli veterinárnou kontrolou. Pri kúpe domácich vajec je nemožné overiť si dátum ich znášky i to, či boli po celý čas správne skladované. Skladovať ich možno 28 dní od znášky pri teplote 6 – 18 stupňov Celzia.

Vajcia zohrávajú dôležitú rolu v diétach a pri úbytku váhy, nakoľko vedci zistili, že jedno priemerné vajce má menej než 80 kalórii. Vajcia sú dôležité pre zdravie očí, správnu výživu organizmu a kontrolu optimálnej váhy.

Obsah cholesterolu a tukov vo vajciach nie je hrozbou pre chudnutie.

Hladinu cholesterolu v krvi neovplyvňuje ani tak obsah samotného cholesterolu v prijatej potrave, ale predovšetkým nadmerný príjem nasýtených mastných kyselín a tzv. transmastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v lacných margarínoch, pokrmoch pripravených fritovaním, v hotových jedlách a podobne. Ak z potravy úplne vylúčime prísun cholesterolu, vlastnú tvorbu a odbúravanie cholesterolu v našom tele tým vôbec neovplyvníme – a tá je pre jeho hladinu rozhodujúca. Kedysi bolo vajíčko v rámci nízkocholesterolovej diéty prakticky takmer zakázané. Zistilo sa však, že cholesterol sa môže v krvi dokonca znižovať tzv. mechanikou spätnej väzby. To znamená, že ak má telo veľký prísun cholesterolu zo stravy, jeho tvorba organizmom sa zablokuje. Vajíčko navyše neobsahuje nijaké nasýtené tuky, nijaké nebezpečné transformy mastných kyselín, naopak, obsahuje lecitín znižujúci cholesterol a viacero vitamínov. Na trhu sú dokonca aj Omega vajcia, ktorých výnimočnosť spočíva vo vysokom obsahu omega-3 mastných kyselín a vitamínu E, nosnice sú totiž kŕmené surovinami bohatými na tieto zložky. Omega-3 mastné kyseliny obsahujú predovšetkým morské ryby, tých však jeme málo. Sú to pre život nevyhnutné mastné kyseliny, ktoré znižujú  riziko srdcovo-cievnych ochorení. Zatiaľ kým v bežnom vajíčku je 20 mg omega-3, v Omega vajci je týchto prospešných kyselín o 100 mg viac. Pritom z hľadiska energie i obsahu celkového tuku sú na tom rovnako. Podobne existujú aj vajíčka so zvýšeným obsahom selénu, ktorý je zas účinnou zbraňou proti rakovine.

Skúste to, KONEČNE SCHUDNETE ZMENOU STRAVOVANIA

nehľadajte a neskúšajte ďalšie diéty.

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, 

konečne sa zbavíte prebytočných TUKOV, nebudete HLADOVAŤ(kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

S NAMI SPOZNÁTE TAJOMSTVO CHUDNUTIA.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist