Ako schudnúť CHUDNUTIE so ZEMIAKMI nemusí byť odriekaním.

19.02.2015 02:25

Jedál zo zemiakov sa nemusíte vzdávať ani pri chudnutí. Tak ako pri väčšine potravín platí pravidlo, všetko s mierou. Pri zemiakoch je dôležité koľko ich zjete a spôsob ich tepelnej úpravy.

Zemiaky obsahujú dôležité vitamíny. Nájdete v nich veľa vitamínu C, ktorý sa však tepelnou úpravou znehodnocuje. Okrem neho sú v zemiakoch zastúpené aj vitamíny E a K niektoré vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej. 

Zemiaky pri diéte nie sú žiadnou nežiaducou potravinou, ak si ich viete pripraviť diétne a chutne. Sacharidy, karotény, veľké množstvo vitamínu C, široká paleta minerálov a stopových prvkov robia zo zemiakov jednu z najlepších a najzdravších potravín na svete.
Obsah bielkovín v 1 kg zemiakov je asi taký, ako v 100 g netučného syra, 90 g chudého mäsa, 250 g chleba, či v 10 vajíčkach.

Zemiaky obsahujú aj dostatočné množstvo vlákniny. Jeden priemerne veľký zemiak dodá organizmu desať percent dennej dávky vlákniny. Dokáže zasýtiť aj pri malom množstve. Obsah vlákniny robí zo zemiakov potravinu prijateľnú pre naše črevá a pomáhajú odstraňovať zápchu.

Zemiaky vám pomôžu schudnúť. Zemiaky sú zdrojom dôležitých a látok.

Vhodne upravené zemiaky majú primeranú kalorickú hodnotu a takmer žiadne tuky. Nie je pravda, že sa po nich priberá. Kilá pribúdajú zo spôsobu, akým sa pripravujú. Jeden veľký zemiak má asi toľko energie ako menšie jablko alebo pomaranč.

Zemiaky sú veľmi chutnou prílohou ale aj hlavným jedlom. V minulosti boli najčastejšie konzumovaným jedlom našich dedov a starých mám. Dnes už máme v ponuke ďaleko širší výber potravín a miesto zemiakov v našej strave zaujali hlavne cestoviny.

Zemiaky pečené v rúre sú chutnou pochúťkou mnohých z nás.

Zemiaky sú vhodným zdrojom energie.  Zemiaky sú bohaté na škrob, ktorý je pre organizmus zdrojom energie a dodáva pocit sýtosti. Rovnaká porcia knedlí ako zemiakov má trojnásobne viac energie, tuk rovnakej hmotnosti jej má 10x viac, cukor 5x viac. Obsahujú vlákninu, nezanedbateľné množstvo horčíka a draslíka. Sú bohaté na železo, mangán a meď, ktoré sú dôležité pre mnohé fyziologické procesy.

Zemiaky majú pozitívne účinky na zdravie človeka.  Priaznivo vplývajú na srdce, cievy a hormonálny systém. Obsahujú dôležité látky na krvotvorbu. Podporujú rast kostí, svalov, kože a vlasov. Výborné sú aj na upokojenie nervového systému. Podporujú obranyschopnosť organizmu, nespôsobujú alergie a nedráždia tráviaci trakt. Známe sú ich liečivé účinky pri problémoch s cievami či srdcom. Konzumáciou zemiakov prispievame na udržiavanie správnej hodnoty krvného tlaku a zdravej hladiny cholesterolu. 

Zemiaky ako potravina majú zásaditý charakter, čo vhodne pôsobí ako vyrovnávač kyselinotvornej potravy.

Ľudia náchylní na kolísanie hladiny cukru v krvi by si pri konzumácii zemiakov mali dávať pozor, lebo zemiaky, na rozdiel od väčšiny škrobových potravín, vyvolávajú prudký vzostup hladiny cukru v krvi.

Zemiaky sú prevenciou voči voľným radikálom. Sú bohatým zdrojom vitamínu E, ktorý je prevenciou pred vplyvom voľných radikálov. Hlavne pred ich premenou na lipoproteíny s nízkou hustotou, tzv. zlý cholesterol. Takýto cholesterol sa usádza na stenách ciev a znižuje ich priechodnosť. To môže mať za následok vysoký krvný tlak.

Zemiaky môžete použiť aj ako prvú pomoc pri popáleninách. Často sa vyskytujú v pleťových maskách. Aj surová zemiaková šťava pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Pomáha pri žalúdočných ťažkostiach a pri reume.

Vyhýbajte sa príliš naklíčeným zemiakom. Klíčky obsahujú jedovaté látky. Nevhodné sú aj zelené zemiaky. Ak však nie sú klíčky a zelené časti zemiakov príliš rozsiahle, potom ich stačí pred použitím dôkladne odstrániť.

Prudký a krátky var zemiakov nespôsobuje také výživové straty ako pomalé zahrievanie alebo opätovné prihrievanie za prístupu vzduchu. V zemiakoch uvarených v šupke zostáva asi 90 % pôvodného obsahu vitamínu C, v ošúpaných a rýchlo uvarených asi 80 %, v ohrievaných celých už menej ako 45 % a v ohrievaných rozkrájaných už menej ako 25 %.  Z  toho je zrejmé, aká úprava je najvhodnejšia, pokiaľ nám ide o zachovanie výživovej hodnoty.

Koľko kalórií sa nachádza v jedlách zo zemiakov podľa spôsobu ich prípravy.

  • Pečené zemiaky (100 g): 57 kcal
  • Zemiakové placky (100 g): 500 kcal
  • Zemiakový šalát (100 g): 210 kcal
  • Zemiaky varené v šupke (100 g) : 68 kcal
  • Varené zemiaky (100 g): 80 kcal
  • Zemiakové pyré (100 g): 101 kcal
  • Zemiakové hranolky (100 g): 232 kcal
  • Zemiakové krokety (100 g): 253 kcal

Ako si správne pripravovať zemiaky.

  • Keďže veľa účinných látok sa nachádza v šupke, usilujte sa, ak to kvalita dovolí jesť ich aj s ňou, či už pečené, alebo varené v pare.
  • Ak sa varia vo vode, vyluhuje sa do nej veľa výživných látok, pričom vodu väčšinou vylejeme.
  • Najlepšie je zemiaky (aj olúpané) variť v pare, ako knedle a potom ich na tanieri posoliť. Ak už zemiaky varíte vo vode, potom ju mierne osolenú vypite - je veľmi výživná.
  • Veľmi šetrné je variť zemiaky (ako aj zeleninu) v hrncoch Zepter. Rovnako vynikajúca je kuchta, ktorá niekoľkonásobne skráti čas varu.

SCHUDNITE ZMENOU STRAVOVANIA

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist