Ako schudnúť Počas VIANOC môžete nahradiť sladkosti ORECHAMI.

20.12.2014 06:34

Orechy sú považované za typický symbol Vianoc, počas týchto sviatkov nechýbajú na stole asi v žiadnej rodine. 

Orechy v sebe skrývajú veľké množstvo zdraviu prospešných živín a sú nápomocné aj pri chudnutí. Neverili by ste, ale obsahujú rovnaké množstvo bielkovín, ako mäso. Okrem bielkovín majú vysoký obsah vitamínov B, E, D a betakaroténu. 

Orechy by ste mali jesť nielen počas sviatkov, ale počas celého roka preto, že v nich obsiahnuté omega 3-mastné kyseliny blahodárne pôsobia na srdce a znižujú zlý DHL cholesterol. 

Orechy sú jedným z najkoncentrovanejších zdrojov živín. Ich nevýhodou je však vysoký obsah kalórií. Medzi najviac kalorické orechy patria vlašské orechy, lieskové orechy, arašidy, mandle.

Jedzte len surové a prírodné orechy, obmedzte solené orechy. Pri vianočnom posedení si dajte radšej za hrsť orechov namiesto sladkých koláčov, orechy vás zasýtia na dlhšiu dobuAvšak nespájajte večerné pozeranie televízora s chrumkaním veľkého množstva orechov, ľahko môžete pribrať.

Vlastnosti orechov, ako vplývajú na zdravie a chudnutie.

  • Tuk, ktorý tvorí podstatnú časť orechov pozostáva hlavne z nenasýtených mastných kyselín. Primeraná konzumácia orechov vám pomôže schudnúť, ale jedzte ich s mierou.
  • Medzi najkalorickejšie orechy patria vlašské orechy, lieskové orechy, arašidy, mandle.
  • Orechy pomáhajú znižovať hladinu krvného cholesterolu, starajú sa o vytváranie nervového tkaniva a potrebného množstva protilátok.
  • Orechy podporujú tvorbu červených krviniek, povzbudzujú imunitný systém, pomáhajú pri anémii. Sú výbornou potravou pre ľudí s chorým srdcom. Odstraňujú nervové vyčerpanie, podráždenosť, depresiu a stres.
  • Orechy vďaka nízkemu obsahu uhľohydrátov sú výbornou potravou pre diabetikov.
  • Vitamín E a iné antioxidanty v orechoch môžu znížiť riziko infarktu a vzniku Alzheimerovej choroby. Dobrým riešením sú najmä mandle, ktoré obsahujú viac alfa-tocopherol vitamínu E, teda tú formu, ktorú telo dokáže absorbovať a využiť lepšie, ako iné potraviny. Tí, ktorí konzumovali najmenej dvakrát v týždni 28 g orechov mali o 47 % nižšiu šancu dostať srdcový infarkt a o 30 % menšiu možnosť vzniku srdcových ochorení než tí, ktorí orechy vôbec nekonzumujú.
  • Málokto však vie, že orechy sú aj nebezpečné. Pre vysoký obsah tuku sa orechy rýchlo kazia. Niektoré rýchlo plesnivejú (môžu vznikať jedovaté aflatoxíny). Ak si dáte pozor na nezdravé, poškodené, či plesnivé jadrá, ostatné môžete konzumovať bez obáv o svoje zdravie.
  • Ako často jesť orechy. Orechy by určite mali patriť do nášho jedálnička na chudnutie. Na koľko majú vysokú energetickú hodnotu, tak raz za týždeň nám stačí, zjesť približne za hrsť orieškov, v rôznych chutných a zdravých formách. Najlepšie je jesť orechy pri chudnutí doobeda, alebo skoro popoludní. Najväčšia chyba je ak ich jete večer, napríklad pri televízore. Vtedy sa nekontrolujete a môžete si tým pokaziť celé chudnutie.
  • Orechy majú vysoký obsah bielkovín, minerálov a vitamínov.
  • Konzumácia orechov je prospešná pre pleť, nervovú sústavu a celkový rast a vývoj organizmu.
  • Ideálne je, keď sú orechy súčasťou raňajok - v tejto dobe dodajú telu okamžitú energiu pre pracovný deň.
  • Orechy sú zdrojom kyseliny alfa lipovej, ktorá je dôležitým antioxidantom.
  • Orechy jedzte hlavne surové a nesolené. Vyhýbajte sa praženým orechom. Soľ je nevýhodná preto, že do tela dostanete vysoké dávky sodíka (zvýši sa krvný tlak, zadržanie vody spôsobí nárast hmotnosti). Navyše posolené oriešky sú chutné a človek ľahko neodolá a dá si viac, ako pôvodne chcel.
  • Veľkej obľube sa tešia hlavne  pražené a solené oriešky. Tie na rozdiel od orechov v prirodzenom stave nemožno zaradiť medzi zdraviu prospešné potraviny.
  • Pravidelná konzumácia orechov znižuje hladinu zlého cholesterolu a triglyceridov.
  • Nelúpané orechy možno upravovať rôznymi spôsobmi, ako sú sušenie, praženie, solenie a pod.  
  • Orechy majú nízky glykemický index, zasýtia vás na dlhšiu dobu.
  • Orechy zlepšujú funkciu čriev.
  • Orechy majú vysokú energetickú hodnotu, takmer ako sladkosti. Skoro všetky orechy majú energetickú hodnotu cca 600 kalórií na 100 gramov.

Aké orechy si vybrať na konzumáciu.   

  • Brazílske paraorechy
  • Burské oriešky ( arašidy )
  • Jedlé gaštany
  • Kešu orechy
  • Kokosové orechy
  • Lieskové orechy
  • Makadamové orechy
  • Pekanové orechy
  • Pistácie
  • Píniové oriešky
  • Sladké mandle
  • Vlašské orechy

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú bohatým zdrojom draslíka, magnézia, zinku, medi, selénu a kyseliny folovej. Pôsobia upokojujúco a pozitívne vplývajú na mozog. Dodávajú energiu srdcu. Ich tienistou stránkou je 364 kalórií. . Výhodou vlašských orechov je, že je v nich dostatok telu prospešných omega mastných kyselín. Ak si ich však dáte namiesto večere s troškou medu, urobíte niečo pre svoje zdravie. Lúpané strácajú veľa výživných vlastností. Vlašské orechy a mandle môžu znižovať hladinu cholesterolu, hoci orechy sú - paradoxne - mastné. Obsahujú vraj podobné účinné látky ako olivový olej. Vplyv konzumácie vlašských orechov a mandlí na zdravie organizmu je takmer rovnaký ako vplyv olivového oleja alebo olív, pretože orechy a mandle takisto obsahujú vysoko hodnotné esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Sú aj bohatým zdrojom vlákniny, minerálov a vitamínov. Vlašské orechy by sme podľa odborníkov na výživu mali konzumovať pravidelne, podľa možnosti po celý rok. Vďaka nim sa totiž naše telo dokáže vyrovnať s negatívnymi účinkami tukov, ktoré denne konzumujeme. Nazývajú sa aj anglické alebo perzské orechy. Zásluhu na rozšírení vlašských orechov do západnej a strednej Európy mal Karol Veľký, ktorý pestovanie orechov podporoval. Dajú sa zaobstarať vylúskané aj nevylúskané a majú široké využitie v kuchyni. Nezrelé zelené orechy v šupke sa nakladajú do alkoholu, zrelé plody môžeme priamo konzumovať alebo zomlieť do plniek, cukroviniek, šalátov, pečiva a ďalších vegetariánskych pokrmov. Používa sa aj orechový olej, ktorý však u nás zatiaľ nie je bežný. Z vlašských orechov sa lisuje vysoko kvalitný olej, ktorý je zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Nachádza sa v nich železo, selén, zinok, vitamín E a skupina vitamínov radu B.  

Lieskové oriešky

Pre niektorých ľudí sú lieskové oriešky neprijateľné kvôli vysokému obsahu kyseliny listovej. Citlivé osoby z nej majú pálenie záhy. Kyselina listová je však dôležitá pre ženy v prvom trimestri tehotenstva, lebo pomáha predísť niektorým vývojovým vadám. Majú veľa enzýmov a nenasýtených mastných kyselín. Lieskové orechy sú plody liesky veľkej a dozrievajú v auguste. Sú olejnaté, jedia sa priamo alebo sa z nich pripravuje orieškové maslo, cukrovinky, pridávajú sa do múčnikov. Sú výborné na dekoráciu. Lieskové oriešky sú veľmi dobre známou pochutinou, obsahujú až 60 % tuku, okolo 19 % bielkovín, 5 % cukru a ďalšie látky. Olej získavaný lisovaním sa používa hlavne v parfumérii a maliarstve.  

Arašidy ( Burské oriešky )

Nie sú to orechy, ale plody podzemnice olejnej, čo je vlastne strukovina. Podzemnica olejná je v podstate zelenina, čiže aj najčastejšie konzumované “orechy“ sú vlastne zelenina. Viac ako 2% svetovej populácie majú však na túto plodinu alergiu, ktorá sa môže prejaviť opuchnutím hrdla a môže hroziť udusenie. Obsahujú vitamín B, C, E, ale aj A. Lusk obsahuje niekoľko semien - orieškov. Tie sa často pražia, ale hlavne sa spracovávajú na arašidové maslo a olej. Arašidy sú vynikajúcim liekom na nervovú sústavu, podporujú krvotvorbu, pôsobia i pri chorobách srdca, krvného obehu a látkovej premeny. Arašidy môžu pomôcť pri kožných ochoreniach. Veľmi pozitívne účinky majú arašidy i pri ochrane pred zubným kazom. Väčšinu týchto vlastností má tiež arašidový olej.

Mandle

Sú jedným z najhodnotnejších druhov orechov. Okrem skvelej chuti vám v 100 gramoch dodajú 8 gramov vlákniny, 436 miligramov draslíku a 10 miligramov vitamínu E, no a k tomu samozrejme 332 kalórií. Sú bohaté na vitamíny a minerály, fosfor a kálium, majú vysoký obsah železa. Delia sa na sladké a horké mandle. Sladké mandle sa používajú v cukrárstve pri pečení pekárenských výrobkov, v teplej kuchyni a sú obľúbenou pochúťkou k vínu. Horké mandle sa priamo nekonzumujú, ale destiluje sa z nich mandľová aróma. Svoju horkastú chuť strácajú po olúpaní vo vriacej vode. Zdravá pochúťka pre každého. Mandle sa používajú celé alebo lúpané prevažne do šalátov, rizot, omáčiek alebo plniek. Mleté mandle môžu nahradiť niektoré druhy múky.

Kešu orechy

Najčastejšie sa predávajú solené, ale používajú sa tiež do pečiva. Čo sa týka prínosných látok podobajú sa na arašidy. Našťastie však na ne nie je alergických tak veľa ľudí. Kešu oriešky sú bohaté na vitamín D. Ide o semená kešu jabĺk. Používajú sa hlavne v Indickej kuchyni. Kešu oriešky sú bohaté na betakarotén, zinok, stopové prvky, ktoré podporujú rast buniek a zúčastňuje sa tiež na tvorbe spermií.  

Pekanové orechy

Chuť pekanových orechov je síce oproti chuti bežných vlašských orechov mimoriadne lahodná ale, nemajú skoro žiadne stopové prvky či vitamíny, ktorými by vás mohli obohatiť. Pekanové orechy sú odrodou vlašských orechov, bohatých na vitamíny a minerálne látky. Pred lúpaním sa musia pekanové orechy namočiť do horúcej vody na 15 minút. Pekanové orechy sa používajú najmä na prípravu sladkých dezertov a múčnikov, ale možno sa stretnúť aj s ich slanou verziou.

Pistácie

Majú vysoký obsah enzýmov. Svoju výraznú chuť a arómu získavajú pražením. Konzumujú sa nasolené, sú tiež základom zmrzlín, zákuskov, plniek a ďalších dobrôt. Aby sa uchovala ich zelená farba, musíme ich zbaviť šupky, krátko povariť a olúpať. Plody pistácie majú približne 60 % oleja, 20 % bielkovín a 15 % cukru. V pistáciách sú fytosteroly, ktoré sú veľmi podobné cholesterolu. Niekoľko výskumov preukázalo, že fytosteroly znižujú nielen hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi, ale majú tiež preventívny účinok voči rôznym typom rakoviny.

Para orechy

Šupka para orechov je veľmi tvrdá a skrýva jadro, ktoré obsahuje až 60 % oleja, 17 % bielkovín, 7 % cukru a vitamíny skupiny B. Jadro musí mať sladkastú, nikdy nie horkastú chuť. Para orechy majú vysoký obsah plnohodnotnej bielkoviny, sú zdrojom selénu. Selén spolu s vitamínom E má ochranný účinok pre srdce. Para orechy obsahujú veľké množstvo tuku a veľké množstvo vitamínu E.

Jedlé gaštany

Sú bohaté na vitamíny B a E a majú nízky obsah tukov. Jedlé gaštany sú kaloricky veľmi výdatné potraviny, ale na rozdiel napríklad od vlašských orechov neobsahujú olej. Jedlé gaštany a mandle chránia ľudský organizmus pred nervovou slabosťou a srdcovými problémami.

Píniové oriešky

Píniové oriešky sa konzumujú olúpané, pražené a niekedy aj solené. Ich chuť pripomína mandle, ale ukrýva sa v nich aj chuť živice a korenia. Používajú sa najmä na prípravu pesta, ale uplatnenie nájdu aj v pilafoch, plnkách a cestovinových pokrmoch. Obľúbenou pochúťkou sú i píniové oriešky máčané v čokoláde. 

Skúste to, KONEČNE SCHUDNETE ZMENOU STRAVOVANIA

nehľadajte a neskúšajte ďalšie diéty.

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, 

konečne sa zbavíte prebytočných TUKOV, nebudete HLADOVAŤ(kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

S NAMI SPOZNÁTE TAJOMSTVO CHUDNUTIA.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist