Ako schudnúť VYSPITE SA, ľahšie schudnete a deň bude pre vás krajší.

09.07.2014 00:57

Máte nadváhu, ponocujete a neviete schudnúť? Na chudnutie vplýva aj kvalita a dĺžka spánku.

Krátky spánok spôsobuje metabolické zmeny v organizme, ktoré zohrávajú významnú úlohu v procese narastania váhy a zvyšujú riziko ochorenia na cukrovku, či srdcovo-cievne choroby.

Počúvate to stále dookola. Spite aspoň 8 hodín. Aké jednoduché. Ale stále pribúda dní, keď idete neskoro spať a spíte len 5 až 6 hodín.

Kvalitný, dostatočne dlhý a neprerušovaný spánok je dôležitý pre trvalý, celodenný,  neprerušovaný proces chudnutia.

Nedostatkom spánku sa  narúšajú prirodzené procesy organizmu, pomalšie sa spaľujú prijaté kalórie. Chudnutie v spánku ovplyvňuje aj rastový hormón HGH, ktorý premieňa tuky na energiu, rovnako dôležitým je aj hormón štítnej žľazy tyroxín, tzv. spúšťač látkovej premeny v tele. 

Akonáhle zaspíte, vo vašom tele sa naštartujú regeneračné procesy, ktoré čistia a regenerujú poškodené bunky. Lymfatický systém odvádza z tela škodlivé látky, ktoré sa v organizme usadili z nestrávenej stravy. Na to, aby mohlo telo zvládnuť všetky tieto úkony, potrebuje dve veci – pokoj a energiu. Energiu organizmus čerpá z tukových buniek. Čím dlhšie spíte, tým viac jej stihne spotrebovať. Preto je po dobrom spánku ručička na váhe vždy na nižšom čísle ako bola večer. Celý úbytok váhy však nie je len spálený tuk. Telo sa v spánku aj odvodňuje, za noc z vás zmizne asi pol litra vody.

Ako vaše telo vie, že by ste mali ísť spať.

Potreba spania odpovedá dobe spania, po ktorej sa zobudíme sami a oddýchnutí. Na túto dobu musíme prísť sami skúšaním. Nie je pravda, že všetci potrebujeme práve osem hodín spánku. Je to individuálne. Väčšinou však spíme menej, ako by sme mali. Podľa odborníkov je však lepšie spať  menej, ako priveľa, čo taktiež prináša depresie a únavu.
Prvá spánková fáza je najhlbšia, spánok sa odohráva v tzv. delta-vlnách. Delta spánok je z hľadiska regenerácie najúčinnejší. Ak si niekoľkokrát zdriemneme za sebou, zvýšime účinnosť celkového spánku, pretože získame niekoľko delta-fáz. Preto je dobré zdriemnuť si aj cez deň, keď máme príliš vypätý program.
Ako nedostatočný spánok ovplyvňuje  váš organizmus.
Telo človeka uvoľňuje 60-90% dennej dávky rastového hormónu počas prvých 3 až 4 hodín spánku. Dlhodobé skracovanie a prerušovanie spánku vám určite nepomôže schudnúť. Rastový hormón je dôležitý pre rast kostí a svalov.

Rastový hormón pripravuje tuk na spracovanie na telesnú energiu, redukuje jeho nadbytočný telesný objem. Prakticky spôsobuje rast svalov a kostných tkanív. Zníženie množstva rastového hormónu nevhodným spánkom spôsobí  pokles schopnosti metabolizovať (metabolizmus = látková výmena ) glukózu (zložitý cukor) a to znamená, že tuk nie je spracovaný celkovo, ale sa ukladá v tele.

Ako vstávať svieži.
1. Zdriemnite si
Nemusíte spať dlho. Stačí si párkrát denne  na 5-7 minút zdriemnuť. Dlhšie zdriemnutie nie je dobré – mozog potom potrebuje dlhšiu dobu, aby prišiel k sebe, a to spôsobuje únavu.
2. Káva
Kofeín nabáda bunky, aby ignorovali adenosin, ktorý podporuje spánok, a naopak, podporuje dopamín, ktorý zlepšuje náladu a chráni pred depresiami. Trvá 2-3 hodiny, kým kofeín prestane pôsobiť, preto nechoďte v tejto  dobe po vypití kávy spať a nesnažte sa driemať.
3. Znížte príjem sacharidov
Glukóza zvyšuje maximálnu úroveň inzulínu, po ktorej sa cítime svieži. Ale hneď potom dochádza k zníženiu hladiny inzulínu a strate energie. Aby sme to minimalizovali, je lepšie jesť častejšie a zredukovať sacharidy.
4. Športujte
Cvičenie zlepšuje kvalitu spánku. Keď cvičíte, uvoľňujú sa endorfíny,  ktoré zvyšujú vašu sviežosť. Záleží však na tom, kedy cvičíte. Ranný tréning podporuje sviežosť a nezvyšuje potrebu spánku. Cvičenie neskoro popoludní prispieva o pár hodín neskôr k rýchlejšiemu zaspaniu. 

Ak chcete počas spánku schudnúť, musí sa vám vyplavovať tuk z tukových buniek. Počas spánku sa nám vyplavuje prirodzenou cestou. Zhruba pol hodinu po zaspatí sa do krvi uvoľní rastový hormón.  Jedlo, ktoré naštartuje proces spaľovania je vitamín C a bielkovina v mäsa alebo rybe.

Spánok je prirodzenou súčasťou ľudského života. Potrebujeme ho na to, aby náš organizmus mohol správne fungovať. Je všeobecne známe, že nedostatok odpočinku a spánku so sebou nesie rôzne riziká a môže viesť k zdravotným problémom.
Veľa ľudí sa však dnes sťažuje na to, že zaspávanie im robí ťažkosti. Poznáte to. Ľahnete si do postele a nie a nie zaspať, len sa prevraciate z boka na bok alebo tupo hľadíte do stropu.
Často sa stáva, že vám nedovolia zaspať príliš živé myšlienky. Ak vám totiž v mysli víria problémy uplynulého dňa prípadne sa nedokážete odpútať od povinností, ktoré vás čakajú na druhý deň, potom môže byť tiež ťažké zaspať.
Skôr než siahnete po liekoch na spanie, vyskúšajte zopár jednoduchších tipov.
1. Vypnite
Keď si ľahnete do postele, usilujte sa naozaj vypnúť vašu myseľ. Ak sa vám nedarí odpútať od myšlienok na prácu či nejaký problém a podobne, môžete si skúsiť „prepnúť“ na iné myšlienky. Spomeňte si na to, čo ste zažili a kedy ste sa cítili príjemne – napríklad dovolenka pri mori či na horách, romantické chvíľky s partnerom alebo partnerkou, atď.
Niektorým ľuďom pomáha predstaviť si svoju myseľ ako „nádrž“, z ktorej vypustíte vodu, čo predstavuje vašu vyprázdňujúcu sa myseľ.
Každopádne je dôležité pred spánkom sa upokojiť, pretože ak si so sebou do postele beriete aj svoje problémy, pravdepodobne sa vám nebude dobre a ľahko zaspávať.
2. Venujte pozornosť miestnosti na spanie
Aj prostredie, kde spávate, ovplyvňuje kvalitu zaspávania ako i samotného spánku. Odporúča sa pred odchodom do postele miestnosť dobre vyvetrať. Takisto by ste mali odstrániť všetky rušivé prvky – nie je práve najlepším riešením mať v spálni napríklad televízor, čo je v dnešnej dobe pomerne bežné. Síce niekoho pozeranie televízie môže uspávať, väčšinou to má skôr opačné účinky, pretože vaša myseľ sa sústredí na sledovaný program a tým ju vlastne nasilu udržiavate v strehu. Aj keď potom televíziu vypnete, pravdepodobne budete v myšlienkach ešte analyzovať to, čo ste videli, čo vám tiež k rýchlemu zaspaniu práve nepomôže. Pokiaľ si však vašu spálňu bez televízora neviete predstaviť, vyberajte si aspoň ľahšie programy.
3. Dajte si  ľahkú večeru
Ťažké jedlo krátko pred spaním je častou chybou, ktorej sa dopúšťame. Ak si chcete zabezpečiť rýchle zaspanie, radšej sa zamerajte na ľahšie jedlá, ktoré váš organizmus dokáže rýchlejšie a jednoduchšie stráviť. Je takisto vhodné najesť sa naposledy aspoň pár hodín predtým, než pôjdete spať, aby váš žalúdok mal dostatok času poradiť si s trávením.
4. Pred zaspávaním si prečítajte knihu
Mnohým ľuďom, ktorých trápili problémy so zaspávaním, pomohlo jednoduché riešenie – kniha. Čítanie má naozaj často „uspávací“ efekt, i keď nie u každého to môže fungovať. Vyberajte si však skôr knihy na pobavenie a nenáročné na čítanie, pretože „ťažká“ literatúra by mohla mať opačný účinok.
5. Upokojujúci kúpeľ
Ďalším pomocníkom pri problematickom zaspávaní je relaxačný kúpeľ. Pomáha človeku uvoľniť telo i myseľ a tak prispieť k ľahšiemu zaspaniu.

Dôležité je, čo zjete pred spaním. Pokiaľ chcete schudnúť, mali by ste sa riadiť podľa nepísaného pravidla a večerať najneskôr dve hodiny pred spánkom. Ak to však nedokážete, nie je dobré hladovať a preto je lepšie zvoliť kompromis z ľahkých a rýchlo stráviteľných jedál, pretože aj hlad vedie k nespavosti. Konzumujte potraviny, ktoré navodzujú spánok a ktoré zväčša obsahujú vitamíny (najmä B), vápnik či horčík. Skúste vypiť mlieko alebo bylinkový čaj s medom, minerálnu vodu s obsahom horčíka, voľte ľahšie jedlá z rýb, obilnín (tmavé pečivo), doprajte si strukoviny, sušené ovocie, oriešky alebo zeleninu, ktoré vám zabezpečia prísun železa (napr. špenát, brokolica a iné).

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť kliknite na nasledovný formulár  

Už pri úvodnom a bezplatnom telefonickom rozhovore Vám poradíme, čo by ste mali urobiť, 

aby ste konečne schudli a nemali ani chúťky na sladkosti.

Úspešnosť chudnutia s nami je až 90%-ná.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)  

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist