SCHUDNÚŤ NAVŽDY Ako schudnúť Keď chcete schudnúť nezabudnite na 5. POHYB a CVIČENIE spaľujú tuky.

09.05.2012 05:57

Príčinou nadváhy je nevhodná energetická bilancia, teda nepomer medzi príjmom a výdajom energie, a preto sa tak veľmi zdôrazňuje význam pohybu.   Ak začnete cvičiť, rýchlo si všimnete zlepšenie vášho zdravotného stavu, budete mať viac energie, nebudú sa na vás lepiť neželané kilá, zlepšíte si spánok. Má to aj dôležité dlhodobé prínosy, ako sú nižšie riziko vyvinutia diabetesu, srdečných chorôb, rakoviny a mozgovej porážky. V súčasnosti sa odporúča, aby ste 5 krát do týždňa cvičili – vykonávali aktívnejšie pohybové aktivity 30 minút. Je to možné dosiahnuť rôznymi spôsobmi. 

Zvýšený pohyb je priamočiara cesta (okrem dodržiavania zásad zdravej výživy) na zlepšenie veľmi nepriaznivého zdravotného stavu a odstránenie nadváhy. Pri dobrom zdraví sa dá pozerať s humorom aj na mnohé nepríjemné a znepokojujúce veci. Jedným z hlavných faktorov správneho životného štýlu je práve potreba každodenného pohybu, akejkoľvek formy fyzickej aktivity, či rekreačného športovania.

ČO NÁM DÁVA POHYB A TELESNÁ AKTIVITA?

  1. Zlepšuje zdravotný stav priaznivým ovplyvnením všetkých telesných systémov; zvyšuje sa najmä výkonnosť srdcovocievneho i dýchacieho systému, metabolizmu; prispieva k rozvoju kostry a svalstva, zlepšuje svalovú silu i ohybnosť kĺbov, ako i koordináciu a pohotovosť; je to výborný prostriedok na prevenciu osteoporózy, čiže rednutia kostí vo vyššom veku; je aj výbornou prevenciou pred vysokým krvným tlakom, cukrovkou a mnohými inými závažnými chorobami.
  2. Znižuje hladinu cukru, tukov a najmä cholesterolu v krvi, ako jedného z hlavných rizikových faktorov srdcovocievnych chorôb.
  3. Zvyšuje imunitu - obranyschopnosť organizmu, organizmus je odolnejší voči mnohým bežným chorobám, alebo choroby prebiehajú potom miernejšie. Je to cesta k otužovaniu nášho organizmu.
  4. Dáva nám viac životnej energie, elánu - lepšie sa cítime.
  5. Zlepšuje nám silu a kondíciu a zvyšuje nám sebadôveru.
  6. Poskytuje zvýšenú schopnosť telesného a duševného uvoľnenia, zlepšenie nálady a pocitu radosti zo života, zlepšenie spánku. (napr. prechádzka pred spaním je najvhodnejší „liek“ proti nespavosti).
  7. Zlepšuje schopnosť sústredenia sa a vytrvalosti.
  8. Znižuje napätie a stresy, premáha úzkosť a strach, prináša zábavu, pomáha nadväzovať priateľstvá.
  9. Pomáha udržiavať štíhlu líniu, je to najlepší a zároveň najlacnejší prostriedok proti tučnote.
  10. Fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddiali starobu, udrží človeka sviežeho, ohybného, mobilného i práceschopného až do pokročilého veku - do staroby.

Šport a cvičenie upevní Váš zámer schudnúť

Tým, že športujete upriamujete svoje myslenie k svojmu zámeru schudnúť a tým posilňujete proces chudnutia. Ľudovo povedané keď si odcvičíte pár desiatok hodín, začnete rozmýšľať o tom, či sa vám oplatí dať si napríklad tortu a zmariť tak za pár sekúnd výsledky svojho snaženia. Bez športu sa chudnúť dá, ale dochádza aj ku stratám svaloviny. Úbytok hmotnosti pri obmedzujúcich diétach a bez športu teda nie je len úbytkom tuku. Odhaduje sa, že pri takomto chudnutí bez cvičenia stráca človek asi 75% tuku a zvyšných 25% hmotnosti sú práve svaly. Pri chudnutí so športom a pri správnom vyživení organizmu a stravovaní nedochádza k strate svaloviny.

AKÝ DRUH POHYBU JE NAJVHODNEJŠÍ?

Treba si zvyknúť na sústavnú a pravidelnú pohybovú aktivitu, najvhodnejšie už od mladosti. Najvhodnejšie druhy rekreačného športovania sú plávanie, cyklistika, rôzne loptové hry a hlavne častá a dlhšia chôdza (ako najprirodzenejší ľudský pohyb) - teda turistika. Treba sa snažiť čo najviac chodiť pešo, nepoužívať výťah, či pohyblivé schody. K najúčinnejším druhom pohybu patrí chôdza do schodov, či do kopca (nie však u ľudí s chorobami srdca). Tiež možno použiť aj „ niektoré finty“ - napr. na MHD nastúpiť o zástavku neskôr a zároveň potom vystúpiť o zástavku skôr, chodiť do práce pešo, príp. na bicykli (pokiaľ je to možné). To je odporúčanie hlavne pre tých, ktorí sa vyhovárajú „na nedostatok času“ - ale na pohybovú aktivitu si treba čas nájsť vždy (hoci i cez víkendy). Treba premôcť lenivosť a pohodlie. Vhodný je aj beh, v zime lyžovanie, najmä beh na lyžiach. Účinné sú rôzne relaxačné techniky - joga, aerobik, strečing i cvičenie vo fitnescentrách. Najvhodnejšie sú aerobné vytrvalostné cvičenia v pokojnom prostredí bez prvkov súťaživosti. Veľmi vhodná je práca v záhradke, prípadne akákoľvek práca spojená s fyzickou námahou. Toto všetko sú ideálne prostriedky a spôsoby, ako znížiť napätie a stresy, hladinu cholesterolu i nadváhu) - a udržať tak organizmus v dobrej kondícii, nálade i v pohode. K pohybu patrí aj dostatočný oddych a relaxácia, primerane dlhý osviežujúci spánok. Pred každou športovou činnosťou je vhodná krátka rozcvička „na zohriatie svalov“ – slúži ako prevencia úrazov. Aby cvičenie malo želaný účinok, človek by sa mal venovať intenzívnejšiemu pohybu minimálne 30 minút a to aspoň 3-krát v týždni. Pritom sa nesmú prepínať sily, nemá sa pociťovať bolesť, nemajú sa prejavovať subjektívne nepríjemné pocity z pohybu. Dávajte prednosť vytrvalostným pohybovým aktivitám, pred silovými.

Každá pohybová aktivita vo Vás vyvolá dobrý pocit. Odborníci sa zhodujú, že 30 minút primeraného cvičenia má preventívny účinok proti rozvoju rôznych chorôb. Ak to premeníme na kalórie, je to asi 150 kalórií denne. Počítanie kalórií je ale druhoradé. Prvoradé je, či naozaj dokážete cvičeniu venovať denne aspoň pol hodinu. Ak je akékoľvek cvičenie pre Vás novinkou v dennom režime, začnite pozvoľna, len niekoľkými minútami a postupne zvyšujte až na tridsať minút. Samozrejme, čím viac času venujete cvičeniu, tým väčší efekt dosiahnete. Základom však stále ostáva vôľa pustiť sa do toho a potom vôľa vydržať.

Kedy sa začína odbúravať tuk?

Odbúravanie tuku nastáva pri strednej záťaži, zhruba po dvadsiatich minútach cvičenia. V prvých minútach záťaže sa ako energia na fyzické aktivity cvičenca používajú sacharidy, potom sa ako palivo začína používať aj tuk. Najefektívnejšie "pálenie tukov" je pri zaťažení na 50% až 60% maximálnej aeróbnej kapacity. Nedá sa však povedať, že po dvadsiatej minúte by sa telo "preplo" na pálenie tuku, sú to kontinuálne zmeny. Treba proste cvičiť v strednej intenzite a dostatočne dlho. Necvičte však len pre odbúravanie tuku, ale pre svoje zdravie. Na tuk treba útočiť hlavne rozumnou stravou, nespoliehajte sa, že niečo „vycvičíte“. Nepomôže vám žiadne cvičenie, ak sa budete stravovať chybne. A ak by ste cvičili len z dôvodu chudnutia, po schudnutí by vás to mohlo lákať ukončiť tréningy. A práve po schudnutí je najdôležitejšie, aby ste cvičiť neprestali. Ideálne je cvičiť dlhšie, nie len odporúčaných minimálnych 30 minút denne. Hodina denne je lepšia.

Pri intenzívnom objeme pohybu hodina a pol až dve hodiny denne môžete očakávať bezpečnú redukciu hmotnosti, no pri takom objeme cvičenia musíte v strave pridať viac zložených sacharidov a bielkoviny, inak nebudete vládať cvičiť a cvičenie bude málo účinné. Počítajte s tým, že pri intenzívnom cvičení vám budú rásť svaly a úbytok celkovej hmotnosti nebude teda na váhe viditeľný. Zato však budete rýchlo strácať tuk, čo uvidíte na šatách a pri meraní obvodu pásu. Také chudnutie je síce veľmi náročné na odhodlanie, ale ideálne. Ak to zvládnete, je to signál, že vám na zdraví naozaj záleží. Je to pre vás dobrý signál hlavne do budúcnosti.

Ako je to s jedlom pred a po cvičení. Stáva sa vám, že ste sa rozhodli cvičiť a v žalúdku cítite takú ťažobu, že telo jednoducho nedokáže pracovať a zvládnuť ani jednoduché cviky? Aby sa vám také niečo už nikdy nestalo, musíte vhodne skombinovať stravu a cvičebný proces.

Ranné cvičenie a stravovanie
Pokiaľ chcete cvičiť ráno, musíte buď skoro vstať alebo raňajkovať skromne. Výdatné raňajky v podobe praženice, párkov, či inej kalorickej bomby si vyžadujú aspoň dvojhodinový odstup od cvičenia. Nijako extra túto nevyhnutnú časovú hranicu neskrátite ani v prípade zdravšieho variantu müsli s jogurtom. Čas na strávenie potravy musíte dodržať. Oveľa lepšie urobíte, keď deň začnete zdravo, ľahko a zároveň chutne. Vyberte si ovocie podľa svojej chuti a zjedzte ho približne za hrsť. Kombinovať môžete nanajvýš dva druhy. Nezaťažíte trávenie, no vďaka obsahu jednoduchých cukrov telu dodáte dostatok energie na športové aktivity. Odstup od takýchto raňajok by mal byť minimálne pol hodinu, najlepšie hodinu. Spotrebovanú energiu športom dopĺňajte najskôr tridsať minút po cvičení.

Popoludňajšie cvičenie a stravovanie
Taktiež platí dvojhodinový odstup od posledného veľkého jedla. Potrebné je najprv ukončiť tráviaci proces, nakoľko organizmus cvičením zaťažíte. Ak začnete cvičiť skôr ako po dvoch hodinách, tak nebudete vládať a žalúdku výrazne skomplikujete proces spracovávania stravy. Obed si zvoľte energeticky výdatný, avšak zároveň ľahký. Takéto jedlo by malo pozostávať zo správnej kombinácie zdravých druhov potravín pripravených zdravým spôsobom. Nejedzte vyprážané, fritované ani inak nezdravo pripravené jedlá.

Po dobre odcvičenej hodinke svoje telo najskôr upokojte a až potom myslite na jedlo. Nehltajte ho rýchlo a bezhlavo hneď po cvičení. Obzvlášť opatrne pristupujte ku konzumácii, ak ste vykonávali vyčerpávajúcu aeróbnu činnosť. Počkajte si aspoň hodinku. Nezjete tak všetko, čo vám príde pod ruku a vaše orgány budú dostatočne pripravené na príjem novej potravy. 

Večerné cvičenie a stravovanie

Pokiaľ cvičíte večer, večerajte skoro, teda minimálne dve hodiny pred cvičením. Ak sa vám to nedarí, tak radšej najneskôr hodinu pred cvičením  skonzumujte niečo malé, odcvičte si  a najskôr hodinku po cvičení večerajte. Žiadne kalorické bomby, ale ľahké jedlo, rozhodne sa na noc neprejedajte.

Vystríhajte sa sladkostí
Snaha oklamať žalúdok niečím sladkým nie je po tréningu dobrým riešením. Zasýtenie vydrží len krátky čas, prijaté cukry však na vašej postave zostanú už navždy. A potom sa aj tak najete. Rovnako nerozumným je i cvičenie s pocitom hladu, preto si svoj tréning naplánujte vždy tak, aby ste boli na energetickom vrchole po predchádzajúcej prijatej strave. Inými slovami, nikdy nechoďte cvičiť s prázdnym ani plným žalúdkom.

Kalórie spálené za hodinu pri rôznych činnostiach

u jednotlivcov vážiacich 45kg, 68kg a 90 kg.

    

Ukazovateľ

Váha 45 kg

Váha 68 kg

Váha 90 kg

Pomalá chôdza (1 km za 10 minút)                                                                 

192

288

384

Rýchla chôdza (1 km za 8 minút)

240

360

480

Beh (1 km za 6 minút)                                                                                      

480

720

960

Jazda na bicykli (rotoped, mierne namáhavá jazda)                                         

336

504

672

Plávanie (mierne namáhavé)

288

432

576

Plávanie (intenzívne)                                                                                        

480

720

960

Stroj imitujúci schody (všeobecné)                                                                  

288

432

576

Tenis (všeobecné)                                                                                            

336

504

672

Golf (nosenie palíc)

264

396

528

Golf (s vozíkom)                                                                                                

168

252

336

Záhradníčenie/intenzívne domáce práce                                                            

216

324

432

Hodnotu v jouloch získate vynásobením daných hodnôt koeficientom 4,2.

 

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

  

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)


REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist