SCHUDNÚŤ NAVŽDY Ako schudnúť STRAVOVANIE a PITNÝ REŽIM počas letných horúčav.

07.07.2012 05:33

Momentálne sa nachádzame v najteplejšém období v roku.  Bohužiaľ štatistiky ukazujú, že leto a dovolenky patria spolu s Vianocami k obdobiu, kedy ľudia naopak najviac priberajú. Dôvodov je celý rad, cez deň nemáme chuť na jedlo a doháňame to večer, kedy je už chladnejšie, konzumujeme viac zmrzliny, pravidelne sa zúčastňujeme večierkov a víkendov spojených s grilovaním, chodíme na dovolenky, kde sa stoly prehýbajú pod plnými taniermi s jedlom a my predsa chceme všetko aspoň ochutnať, doprajeme si viac alkoholu apod.

Ľudský organizmus sa tak ako naša planéta, skladá až z troch štvrtín z vody. Pri vysokej teplote dochádza k zvýšenému vyparovaniu vody nielen z vodných tokov a nádrží, ale aj z našeho tela. Vysoké teploty takto prinášajú nárast zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce aj k prípadným úmrtiam osôb chorých najmä na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, termoregulácie a závažné hormonálne ochorenia. Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšeniu únavy a môže spôsobiť prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.  Ďalším problémom môže byť nadmerná dehydratácia organizmu, ktorá môže spôsobiť i celkové spomalenie metabolizmu. Náš organizmus je vystavený nadmernému slnečnému žiareniu, viac športujeme, viac sa potíme a preto musíme piť omnoho viac tekutín, ako v inom ročnom období.

Našim cieľom je vám pomôcť prežiť toto leto naplno a i napriek tomu si udržať krásnu postavu, alebo dokonca i schudnúť. Nemusí to byť vôbec zložité, stačí sa len zamerať na dodržiavanie niektorých zásad. Napríklad 

  • Zamerajte sa ako prvé na pitný režim. Pocit hladu je totiž skutočne často pocitom smädu a hneď ako sa napijete hlad prejde. Dôležité je predovšetkým piť v dopoludňajších hodinách, kedy sa telo zároveň čistí. Začnite preto teda skutočne piť už hneď po prebudení. Snažte sa ráno vynechať kávu, ktorá naopak odvádza vodu z tela. Nahraďte ju radšej šálkou lahodného zeleného čaju. Každú hodinu sa snažte vypiť pohár vody. Telo nedokáže za hodinu prijať viac ako pol litra tekutiny. Preto nemá zmysel tri hodiny nepiť a potom sa to snažiť dohnať tak, že naraz vypijem liter tekutiny. Vyvarujte sa sladkých nápojov. Predstavujú totiž príliš veľký prísun kalórií. Nezabudnite že napr. jedna fľaša Coca-Coly obsahuje viac ako 15 kociek cukru. Popliesť vás môžu taktiež nápisy na ovocných nápojoch (bez cukru), nie vždy to znamená menej kalórií. Preto sa snažte piť predovšetkým vodu, vodu s citrónom, zelené či ovocné čaje, alebo nesladené minerálky.
  • Snažte sa odolať zmrzlinovým pohárom. Zmrzlina, šľahačka, čokoládové polevy apod. predstavujú skutočnú kalorickú bombu. Nahraďte ich lahodným ovocným šalátom z čerstvého ovocia. Letné mesiace sú taktiež omnoho priaznivejšie pre konzumáciu tropického ovocia. 
  • Zapojte do svojho programu pravidelný pohyb. Leto je ideálna doba pre vytvorenie si nových návykov spojených so zdravím. Nech sa už jedná o otužovanie či pravidelné cvičenie. Nie je potrebné začínať s veľkými športovými výkonmi. Pokiaľ nie ste zvyknutí pravidelne športovať, začnite skutočne malými dávkami. Povedzte si, že trebárs každý večer obehnete Váš blok domu miesto večerného sledovania televízie. Uvidíte čo to spraví už v prvý deň s vašim sebavedomím a ďalším odhodlaním. Nezabudnite ale, že cvičenie je potrebné doplniť správnou výživou. Aby vaše svaly boli schopné spaľovať tuky, potrebujú dostatočný prísun bielkovín - proteínov.
  • Jedzte grilované mäso len obmedzene. Vždy ho grilujte na alobale či tácke na grilovanie. Pokiaľ totiž mäso absorbuje dym obsahujúci spálený tuk, stáva sa karcinogénnym. Snažte sa k nemu vždy zjesť čo najviac čerstvej zeleniny. Jednak vás to viacej zasýti, ale zároveň antioxidanty v nej obsiahnuté znižujú negatívne účinky grilovaného mäsa. Pokiaľ to je možné úplne sa vyvarujte opekaných údenín. Obsahujú len malý podiel mäsa, ale predovšetkým veľa soli, múky a hlavne mnoho tuku. Najlepšie je grilovať ryby alebo hydinové mäso.

V letných dňoch, keď teploty sú extrémne vysoké je potrebné :   

  • Dodržiavať pitný režim - dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, piva, alkoholu, kávy.
  • Ideálna je obyčajná voda.
  • Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach.
  • Dôležitá je ich teplota - vhodnejšie sú vlažné nápoje.
  • Potreba pitia rastie v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred a počas i po fyzickej námahe.
  • Zvýšenú pozornosť venujte aj strave. Tá musí byť v letných mesiacoch ľahšia. Teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí obsahovať dostatok výživných látok. Zložením musí byť pestrá a vyvážená – s dostatkom celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov, strukovín, menej používať jedlá bohaté na tuky a jednoduché sacharidy.
  • Dôležitý je aj vhodný odev. Ten by mal byť podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov. Má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu.
  • Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie sa potu.
  • Počas pobytu mimo domova je vhodné používať pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom.
  • Nepreháňajte to s opaľovaním. Ľudí to láka, ale aj sami cítia, že pobyt na priamom slnku nedopadne práve najlepšie.
  • Na priame opaľovanie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách a kúpaliskách je lepšie v čase od 10. do 16. hodiny zdržiavať sa na tienistom mieste.
  • Pri opaľovaní je vhodné používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.
  • Aj pri pobyte doma, alebo na pracovisku sa snažte zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky (využite tienenie, napríklad žalúziami alebo roletami). Taktiež nezabúdajte na zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Pri používaní ventilátorov ich umiestnite tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.
  • Horúčavy samozrejme negatívne vplývajú najmä na starších a chronicky chorých ľudí. Tí by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domov vychádzať pokiaľ sa dá len ráno alebo večer.

Vysoké teploty netreba podceňovať. Záťaž teplom totiž vedie k poklesu výkonnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu. Objaví sa malátnosť, závraty, nevoľnosť a niekedy aj vracanie. V bežných podmienkach stráca naše telo asi 1,8 – 2,6 litra tekutín denne, a to močom, dýchaním a potením. Najdôležitejšie je preto dodať telu dosť tekutín.

 Zásady pitného režimu počas letných horúčav

  • Piť len vhodné nápoje, ktoré občerstvujú a zároveň nahrádzajú vypotenú soľ.
  • Teplotu tela zvyšujú aj chladené nápoje. Lekári odporúčajú piť vodu s teplotou od 12 až 15 stupňov Celzia, tá vás najlepšie ochladí.
  • Nápoje by mali obsahovať čo najmenej cukru. Odporúča sa maximálne šesť percent, pretože sladšie nápoje zvyšujú smäd.
  • Vyhnite sa aj malému množstvu alkoholu, pretože urýchľuje metabolizmus, a tým aj produkciu tepla v organizme.

 Čo piť počas horúčav a koľko tekutín vypiť

  • Počas horúčav pite najmä stolové minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter.
  • Dobre vám poslúži aj obyčajná voda z vodovodu, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo vodou riedené ovocné šťavy.
  • Vhodným zdrojom tekutín je takisto ovocie a zelenina. Napríklad paradajky, uhorky, melóny, jahody, citrusové ovocie.
  • Tekutiny vám dodajú aj studené polievky.
  • Piť by sme mali priebežne a skôr ako pocítime smäd. Dospelý človek by mal za normálnych podmienok vypiť za deň dva až tri litre tekutín (prepočet 0,40 decilitra na kilogram váhy). Toto množstvo sa zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia.

Možno sa Vám už stalo, že ste znížili príjem jedla, cvičíte a stále sa Vám nedarí schudnúť. Nižšie sa dozviete, ako môžu skryté kalórie ovplyvniť Vašu snahu o dosiahnutie úspechu pri znižovaní váhy bez toho, aby ste si to uvedomovali. 

1. Kontrolujte informácie na etikete

 Pri najbližšom nákupe v supermarkete, keď budete pozerať etikety, čítajte pozorne, aké množstvo porcií je na etikete udávané. Na niektorých etiketách je udávané množstvo kalórii v jednej porcii, ale chýba údaj o tom, že v balení je viac než jedna porcia. Napríklad ak si kúpite bagetu a dočítate sa, že obsahuje 150 kalórii v jednej porcii, nemusíte si už všimnúť, že bageta v skutočnosti obsahuje tri porcie. 

2. Nebezpečné nápoje

Všetci vieme, že existuje napríklad sendvič s obsahom 580 kalórii, ale čo trebárs šálka kávy s obsahom 700 kalórii? Až pôjdete nabudúce do svojej obľúbenej kaviarne, uistite sa, že Vaša káva je pripravená s použitím netučného, alebo odstredeného mlieka. Vyhýbajte sa šľahačke a zvoľte si radšej tú najmenšiu veľkosť. Rekordnú hodnotu kalórií má napríklad Moka kokosové frappucino so šľahačkou - neuveriteľných 710 kalórií!

Vieme, že alkohol nepôsobí priaznivo na štíhlu líniu, ale je ľahké vypiť viac, než sme si pôvodne plánovali, hlavne pri milom stretnutí s priateľmi. Odporúčame preto riediť alkohol vodou, minerálkou, aby trvalo dlhšie, než drink vypijete a taktiež Vás viac zaplní.

3. Ponúkané jedlá

Aké jednoduché. Niekto Vám ponúkne sušienku a Vy si poviete, že to sa nepočíta. Chyba! Počíta a dokonca veľmi! Buďte na seba skutočne prísni. Všetky tieto maličkosti sa sčítajú a na konci týždňa môžu znamenať veľký problém. Rodičia, uistite sa, že nie ste v pokušení len trochu ochutnať, čo jedia Vaše deti alebo dokonca dojedať, čo zostane. V tomto prípade kalórie nezostanú dlho skryté a prejavia sa na Vašej postave!

4. Veľkosť porcií

Je dobré vedieť, ako vypadá bežná veľkosť porcie Vašich najobľúbenejších a najčastejšie konzumovaných jedál. Všetky potraviny odvážte a dajte na tanier alebo misku, aby ste vedeli, koľko miesta na nich zaplnia. S touto predstavou potom budete môcť zhruba dodržiavať veľkosť porcií a nepridávať neželané kalórie. Väčšina reštaurácií servíruje porcie dvakrát až trikrát väčšie, než je štandardná veľkosť. Keď vojdete do reštaurácie, rozhliadnite sa, čo ľudia jedia a aké sú veľkosti jedál. Ak sú veľké, dobre si rozmyslite, aké jedlo zvolíte.

5. Správny výber

Väčšina z nás sa domnieva, že šalát v čase obeda je správnym riešením. Ale pozor! Len preto, že sa pokrm nazýva šalát, nemusí obsahovať málo kalórií. Množstvo šalátov obsahuje tučné zálievky, slaninové prúžky, hrianky, chrumkavé cestoviny, apod. Preto aj šalát môže byť rovnako kalorický ako sendvič. Predtým, než si ochutíte šalát hustou krémovou zálievkou, spomeňte si, že priemerne spálime asi 100 kalórií hodinou rýchlej chôdze. Naozaj máte toľko voľného času?

Väčšine z týchto kalorických nástrah je možné sa vyhnúť, pokiaľ sme si vedomí hroziaceho nebezpečenstva. Najlepšou radou, ak chceme mať skutočnú istotu, však zostává, pripravovať si jedlá a nápoje sami. Potom vieme presne, čo obsahujú a môžeme si byť istí, že žiadne nežiaduce kalórie neskrývajú.

 Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist