SCHUDNÚŤ ZDRAVO Ako schudnúť Aj TEKUTINY rozhodnú o úspešnosti vášho chudnutia. Aké, ako a koľko ich piť.

16.09.2012 00:55

Nielen pri chudnutí nikdy nezabudnite na tekutiny. Stretávame sa snimi na každom kroku a sú pre nás základnou potrebou pre prežitie. Už pri výbere diéty myslite na dodržiavanie správneho pitného režimu. Dokonca aj tí, ktorí cítia, že majú zavodnený organizmus. Telo človeka pozostáva zo 70% z  vody. Starší ľudia, ktorí celý život pili málo tekutín, môžu mať jej podiel v tele nižší ako 60%. Dodržiavanie vhodného pitného režimu je dôležitou súčasťou udržiavania si dobrého zdravotného stavu. Možno si niekto myslí, že keď chudne, tak nesmie ani piť, pretože aj voda niečo váži. To áno, ale nie je to váha tuku a sadla. Naopak, ak chcete úspešne chudnúť, je potrebné vypiť denne asi 2 až 3 litre tekutín, najlepšie čistej vody. Uvedomte si však dôležitú skutočnosť  – nie je voda ako voda. Ak ste sa dali na jednu z diét a správne ste sa rozhodli piť adekvátne množstvo tekutín, dobre si posvieťte na ich zloženie. Nie je totiž nápoj ako nápoj.

Význam smädu pre riadenie príjmu tekutín.

Ako je to s pocitom smädu? Je to zložitý dej, pri ktorom sa zúčastňuje jednak centrálny nervový systém (mozog – centrum smädu), jednak rôzne hormóny kôry nadobličiek. Podnetom pre pocit smädu a teda pre príjem tekutín je podráždenie buniek sliznice dutiny ústnej a hltanu, ktoré vzniká tým, že príde v týchto miestach k čiastočnému odvodneniu buniek (k ich podráždeniu ale môže tiež niekedy prísť z iných príčin, ako je chlad, značná vlhkosť, preto máme napríklad po požití zmrzliny smäd).

 

Aké tekutiny sú vhodné v rámci pitného režimu
Nie je tekutina ako tekutina. Tá najzdravšia  je čistá voda. Pitie čistej vody je vecou zvyku. Naša túžba po sladkých nápojoch je len vecou zvyku. Treba len trochu pevnej vôle na jeho prekonanie a potom zistíme, že čistá pramenitá voda je veľmi chutná, i keď je bez chuti. A má to ďalšie výhody: ušetríte mesačne pár desiatok eur, nefiltrujete cez pečeň chemikálie a netučniete z cukru. Veď fľaška coca-coly obsahuje asi 9 kociek cukru!
Ďalšia vec pri správnom pití je, že si ho musíte rozvrhnúť na celý deň rovnomerne. V čase bez tekutín naše telo trpí, či sme predtým vodu pili alebo nie. Teda vodou sa musíme dopĺňať priebežne celý deň. Najideálnejšie je začať  ráno pohárom vlažnej vody, po raňajkách nejaký čaj, ovocný alebo zelený a bez cukru a tak ďalej, až do večera. Pred každým jedlom by sme sa mali napiť a potom zasa asi pol hodinu po jedle. Nie je dobré jedlo zapíjať.
Do pitného režimu môžeme zarátať aj zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú tiež veľa vody. Ak zjete asi kilo zeleniny, je to akoby ste vypili asi liter vody. Mnohí z nás majú problémy s pitím väčšieho množstva tekutín. Nemusíte vypiť plný pohár „na ex“, pite veľmi malé množstvá a často. Ak pracujete v kancelárii, majte po ruke pohár s vodou neustále a pri každej príležitosti z neho odpite. Nehľadajte zámienky, prečo nemôžete piť.
Dostatok tekutín sa odrazí nielen na vašom vnútornom zdraví, ale aj na zovňajšku. Vaša pokožka bude hladká a pevná, nie vysušená. Ako všade v našom tele, aj v koži sa nachádza tekutina. Nezabúdajte, že telo je zložené z troch štvrtín z vody.

Koľko tekutín by ste mali vypiť denne
Pite každú hodinu cez deň jeden pohár čistej vody, alebo čaju a ste „za vodou“. Ak o 8,00 ráno vypijete prvý pohár a o 20,00 hod posledný, splníte normu celkom dokonale. Spočiatku si nastavte  mobil, aby vám pripomínal, že máte túto úlohu.
Za normálnych poveternostných podmienok by ste mali vypiť zhruba 0,3 litra na 10 kg svojej váhy, pri chudnutí  je dobré zvýšiť príjem tekutín až na 0,4 litra. Pri takomto príjme vody sa vám nielenže zrýchli metabolizmus, ale predovšetkým po väčšinu dňa budete mať stále plný žalúdok. Pocit sýtosti, na ktorom sa pitie vody spolupodieľa, je na nezaplatenie.
V lete a pri športe sa potreba pitia razantne zvyšuje – pokojne sa môže vyšplhať až na 4 až 5 litrov denne. Vtedy je nevyhnutné naozaj na pitný režim stále myslieť. Naopak, v zime a pri malej aktivite môže stačiť menej vody. Presné množstvo zistíte praxou. Je jasné, že drobná žena potrebuje trochu menej tekutín, ako 160 kilový chlap. Samozrejme, sú aj situácie, kedy si nemôžete dovoliť odbiehať na WC, čo je pri systematickom pití vylúčené. Z organizmu sa nadbytočné tekutiny vylúčia zhruba do hodiny a pol, takže ak vás čaká dôležitá akcia, počas ktorej nechcete odbiehať, napite sa najlepšie dve hodiny pred začiatkom.

 

Farba moču vám signalizuje kvalitu pitného režimu
Aj podľa farby sa dá zistiť, či je váš pitný režim v poriadku. Čím je farba tmavšia, tým je horšie. Zlým signálom teda je zriedkavé močenie malého množstva moču tmavej farby. Ideálna farba moču je svetložltá, až číra. To je znak správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok. Farba moču neplatí pri vitamínoch a liekoch.
Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať jedine jeho množstvo.
Čo sa stane, keď nepijeme dostatok tekutín?
Keď človek pocíti smäd, je už neskoro, pretože telo stratilo už viac ako 2% tekutín. Preto sa odporúča piť priebežne počas celého dňa, radšej častejšie a v menších dávkach. Dobre je začať deň pohárom vody nalačno. Črevá sa prečistia, organizmus sa prevlhčí, zlepší sa krvný obeh. Pri pravidelnom dodržiavaní tejto zásady sa zlepší trávenie a výsledok zbadáte aj na pleti. Naopak, nedostatok vody sa prejaví suchosťou slizníc, únavou, malátnosťou, spavosťou, niekedy sa dokonca môže objaviť porucha koordinácie pohybov a chôdze alebo zápcha. Najmä u detí je pri nedostatku tekutín častým sprievodným javom bolenie hlavy, podráždenosť a celková nespokojnosť.
Dodržiavate pitný režim a nechudnete, ba naopak sa Vám zdá, že priberáte? Samotná voda však nie je vinníkom zvyšovania vašej hmotnosti. Samozrejme, keď vypijete liter vody, váha vám ukáže o kilo viac. Asi ako keď zjete kilo ovocia. Problém je v skôr v rôznych sýtených minerálkach a sladených nápojoch. V prvom prípade sa pri nadmernom pití minerálok ukladá v tele nadmerné množstvo solí, ktoré viažu vodu a spôsobujú tak opuchy a celkovú nafúknutosť Vášho tela.

Sladené nápoje sú nepriatelia pri Vašom chudnutí. Zredukovali ste si jedálniček na minimum, ale nejaký ten sladený nápoj vás predsa nezabije? Pravda, nezabije, ale pekne zmarí vaše snahy o udržanie vyrovnanej kalorickej bilancie. Okrem toho, rôzne džúsy s minimálnym percentom ovocného a zeleninového podielu a chemické zmesi označované ako osviežujúce nápoje majú s optimálnym pitným režimom spoločné len minimum. Nielenže vás o chvíľu bude opäť prenasledovať pocit smädu, ale takéto pitie je aj opakom funkcie vody pri chudnutí - namiesto očisťovania a odstraňovania odpadových látok si organizmus len zaťažujete.

Nerobte si preto z čistej vody nepriateľa a keď vám aj nechutí, berte jej pitie ako životnú nevyhnutnosť. Tvorí dve tretiny obsahu vášho tela a má mnoho dôležitých funkcií – s dostatočným objemom vody môžu bunky optimálne fungovať, rozpúšťajú sa v nej potrebné zložky, je nosičom výživných látok, vytvára prostredie pre chemické reakcie v bunkách a tiež chladí organizmus a upravuje telesnú teplotu.

Minerálna voda vo Vašom pitnom režime

Minerálne vody sa považujú za jednu z optimálnych alternatív pitného režimu, avšak pri ich nákupe treba dbať aj na zloženie a obsah minerálnych látok v nich. Vody s vysokou mineralizáciou totiž nie sú vhodné na každodenné pitie. Na každodenné pitie sú ideálne vody s mineralizáciou od 200 až 500 mg/l. Aj tu však platí, že by sa nemali piť natrvalo a nikdy nie viac ako dva litre počas jedného dňa, optimálne množstvo je približne pol litra denne, pričom sa odporúča tiež striedať viaceré druhy minerálnych vôd.
Minerálne vody sú v podstate veľmi zriedenými roztokmi rozličných solí, stopových prvkov a plynov. Môžu alebo nemusia obsahovať aj oxid uhličitý. Taktiež môžu byť oxidom uhličitým dodatočne obohatené. Oxid uhličitý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov a môže priaznivo ovplyvniť chuť minerálnej vody a v malom množstve podporiť trávenie. Napriek tomu nie je konzumácia sýtenej minerálnej vody vo väčšom množstve veľmi vhodná. Je kyslejšia, môže vyvolávať žalúdočné problémy.
Účinky minerálnych vôd
Minerálne vody bohaté na CO2 (do 0,5 g/l) majú príjemnú chuť, uľahčujú trávenie, podporujú vylučovanie žalúdočných štiav, no ak je v minerálnej vode veľa CO2 (viac ako 3 g/l) môžu spôsobiť pálenie záhy a búšenie srdca. Minerálne vody bohaté na sodík neutralizujú žalúdočné kyseliny, zvyšujú účinok inzulínu, sú vhodné pri močových kameňoch a pri zápale močových ciest. Minerálne vody bohaté na sodík a chlór sú vhodné pri chorobách horných dýchacích ciest, a nielen na pitie, ale aj na inhalovanie. Minerálne vody bohaté na vápnik a horčík zvyšujú účinok antibiotík a pomáhajú pri zápaloch močových ciest.
Minerálky - sú zdravé?
Áno aj nie. Minerálky vám totiž môžu pomôcť ale tiež dokážu uškodiť. Minerálne vody obsahujú rôzne minerály a nie je totiž minerálka ako minerálka. Podľa obsahu minerálov sa delia na jednoduché (obsah minerálov je do 1g /l), potom slabo mineralizované (1-5g/l), stredne mineralizované (5-15g/l) a minerálky s obsahom minerálov viac ako 15g/l sú silne mineralizované.

Je pravdou, že minerálne vody majú blahodarný vplyv na naše zdravie. Sú pomocníkmi v boji s rozličnými ochoreniami, dodávajú energiu a osviežujú telo. Zaženú nielen smäd, ale aj únavu a dodajú telu potrebné vitamíny a minerály. Aj tu však platí pravidlo – všetkého veľa škodí. V prvom rade treba povedať, že na bežné, každodenné pitie sú vhodnejšie pramenité vody, ktoré obsahujú menšiu koncentráciu solí ako minerálky. Každá minerálka má iné zloženie aj koncentráciu minerálov a je vhodná na  niečo iné. Minerálka môže skutočne pomôcť, napríklad  pri tráviacich ťažkostiach, kožných ochoreniach, problémoch s metabolizmom či odbúravaním telesného tuku. Ak vás teda trápia niektoré z týchto problémov, minerálku s vhodným zložením môžete piť aj vo zvýšenom množstve. S dennou dávkou to však netreba preháňať, liter úplne stačí. Naopak, vyhnúť by ste  sa jej mali, ak trpíte vysokým krvným tlakom, ochorením srdca, pečene či obličiek. Vtedy je vhodné dopĺňať pitný režim čerstvými ovocnými šťavami alebo ešte lepšie obyčajnou čistou vodou.
Pre bežného človeka sú na pitie vhodné najmä minerálky s nízkym obsahom minerálov, nakoľko tie silnejšie mineralizované by sa pri nadmernom pití mohli negatívne podpísať na našom zdravotnom stave. Minerály sa totiž môžu hromadiť v organizme a viesť k rôznym ochoreniam. Taktiež pitie príliš sýtených a mineralizovaných minerálok Vám neodporúčame. Bublinky spôsobujú u mnohých ľudí nafukovanie a žalúdočné problémy, často aj ťažkosti s hrdlom.
V neposlednom rade, ak vám záleží na zdraví, vyberajte si radšej minerálne vody bez príchutí. Sladené a ochutené minerálne vody totiž zväčša obsahujú okrem cukru a umelých sladidiel aj ďalšie chemické látky a konzervanty či farbivá, čo nášmu organizmu neprospieva.

Aké nápoje sú pri chudnutí vhodné či nevhodné
Pramenité a minerálne vody
s nižším obsahom minerálnych látok sú vhodné na každodenné pitie vďaka prirodzenému zastúpeniu minerálov a stopových prvkov v nich.  Minerály a stopové prvky sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Na zabezpečenie pitného režimu nie sú vhodné vody s vysokým obsahom minerálnych látok.Nápoje s obsahom sacharidov sa používajú až po 60 až 90 minútach fyzickej činnosti, keď sa nepoužíva pevná strava. Tieto sacharidové nápoje majú spôsobiť obnovu energetických zdrojov v priebehu krátkeho času. Straty výživných látok môžu byť kryté pestrou a vyváženou stravou. K úplnej obnove telesných tekutín sú vhodné všetky nealkoholické a bezkofeínové nápoje.
Bylinkové a ovocné čaje sa odporúčajú piť nesladené. Ideálne je striedať ich, nepiť stále dookola ten istý čaj celé dni.
Nealkoholické sladené nápoje – vhodnejšie sú bezbublinkové, ktoré nedráždia žalúdok a netlačia na bránicu. Veľmi obľúbené sú nápoje s podielom ovocnej zložky. Tieto nápoje obsahujú pomerne veľké množstvo sacharidov vyvolávajú sekréciu vody v tenkom čreve, čím miera vstrebávania klesá a to vyvoláva pocit smädu. Často tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý pôsobí močopudne.
Káva – už mnoho rokov sa vedú spory, či káva je zdravá, alebo škodí. Ak sa pije s mierou, má pozitívne účinky, povzbudzuje centrálny nervový systém. Zdravý človek si pokojne môže dopriať nejakú tú šálku kávy denne. Nezabudnite si k nej však naliať pohár vody alebo minerálky, pretože káva pôsobí ako diuretikum.
Alkohol – piť sa má len s mierou! Napríklad pivo prečisťuje organizmus a podporuje  trávenie, červené víno má preventívny účinok proti rakovine. Pokiaľ máte problém s množstvom alkoholu, ktorý vypijete, radšej ho nepite vôbec, ako ho vypiť priveľa.

Izotonické nápoje – najvhodnejšie zloženie izotonických nápojov predstavuje 0,4 g nátria /liter s obsahom sacharózy od 6 do 8%. Takéto zloženie nápoja umožňuje rýchlu rehydratáciu. Izotonické nápoje light majú znížený obsah sacharidov, čím je znížená ich energetická hodnota.
Nealkoholické pivo – takéto pivo je ľahko hypotonické. Obsahom nátria a sacharidov je takmer porovnateľné s izotonickými nápojmi light. K pozitívnym účinkom patrí lepšia chuť, ktorá dráždi k pitiu a tým priaznivo ovplyvňuje rehydratáciu. Nevýhodou je diuretický účinok.  

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist