SCHUDNÚŤ ZDRAVO Ako schudnúť Bez dostatku TEKUTÍN neschudnete, aké a koľko ich denne vypiť.

03.06.2012 05:27

Pri chudnutí má pitie tekutín svoj neodškriepiteľný význam. Niekto si myslí, že keď chudne, tak nesmie piť, pretože aj voda čosi váži. To je síce pravda, ale nie je to váha neželateľného tuku. Naopak, ak chcete úspešne schudnúť, je potrebné vypiť denne asi 2 až 3 litre tekutín, najlepšie čistej vody. Niekedy sa možno pristihnete, že ste sa nenapili aj niekoľko hodín. A to je nielen pri chudnutí veľmi zlé. Telo si zvykne na všetko a pri nedostatočnom pití ho odnaučíme od toho, aby vysielalo signály, dožadujúce sa pitia či jedenia. Keď budete pitný režim dodržiavať, budete sa čudovať, ako často pocítite smäd. Po čase si už nebudete musieť vedome pripomínať, že sa treba napiť. Vaše telo sa to naučí za vás.
Pri dodržiavaní vhodného pitného režimu si uvedomte, že nie je tekutina ako tekutina. Tá najzdravšia a vlastne jediná, ktorú naše telo skutočne potrebuje, je čistá voda. Ďalšia vec pri správnom pití je, že si ho musíte rozvrhnúť na celý deň rovnomerne. Nie vypiť doobeda tri litre vody, až nás ide rozpučiť a popoludní ani glg. V čase bez tekutín naše telo trpí, či sme predtým vodu pili alebo nie. Teda vodou sa musíme dopĺňať priebežne celý deň. Najideálnejšie je začať  ráno pohárom vlažnej vody, po raňajkách nejaký čaj, ovocný alebo zelený a bez cukru a tak ďalej, až do večera. Pred každým jedlom by sme sa mali napiť a potom zasa asi pol hodinu po jedle. Nie je dobré jedlo zapíjať.

Ako si uhasíte smäd
Pramenité a minerálne vody s nižším obsahom minerálnych látok sú vhodné na každodenné pitie vďaka prirodzenému zastúpeniu minerálov a stopových prvkov v nich.  Minerály a stopové prvky sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Na zabezpečenie pitného režimu nie sú vhodné vody s vysokým obsahom minerálnych látok. K úplnej obnove telesných tekutín sú vhodné všetky nealkoholické a bezkofeínové nápoje.
Bylinkové a ovocné čaje sa odporúčajú piť nesladené. Ideálne je striedať ich, nepiť stále dookola ten istý čaj celé dni.
Nealkoholické sladené nápoje – vhodnejšie sú bezbublinkové, ktoré nedráždia žalúdok a netlačia na bránicu. Veľmi obľúbené sú nápoje s podielom ovocnej zložky.
Káva – už mnoho rokov sa vedú spory, či káva je zdravá, alebo škodí. Ak sa pije s mierou, má pozitívne účinky, povzbudzuje centrálny nervový systém. Zdravý človek si pokojne môže dopriať nejakú tú šálku kávy denne. Nezabudnite si k nej však naliať pohár vody alebo minerálky, pretože káva pôsobí ako diuretikum. Novšie výskumy ukazujú, že asi po piatich dňoch v súlade s príjmom kofeínu sa naše telo prispôsobí a kofeín nás už nedehydratuje.
Alkohol – piť sa má len s mierou! Napríklad pivo prečisťuje organizmus a podporuje  trávenie, červené víno má preventívny účinok proti rakovine. Pokiaľ máte problém s množstvom alkoholu, ktorý vypijete, radšej ho nepite vôbec, ako ho vypiť priveľa.

Izotonické nápoje – najvhodnejšie zloženie izotonických nápojov predstavuje 0,4 g nátria /liter s obsahom sacharózy od 6 do 8%. Takéto zloženie nápoja umožňuje rýchlu rehydratáciu. Izotonické nápoje light majú znížený obsah sacharidov, čím je znížená ich energetická hodnota.
Nealkoholické nápoje – rôzne limonády ako aj ovocné šťavy sú hypertonické nápoje. Tieto nápoje obsahujú pomerne veľké množstvo sacharidov vyvolávajú sekréciu vody v tenkom čreve, čím miera vstrebávania klesá a to vyvoláva pocit smädu. Často tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý pôsobí diureticky.
Minerálne vody – minerálne vody sú silne hypotonické. Tieto nápoje sa vstrebávajú pomerne dlho, čo je spôsobené veľkým množstvom nátria. Minerálky sú vhodné predovšetkým pre rekreačných športovcov.
Nealkoholické pivo – takéto pivo je ľahko hypotonické. Obsahom nátria a sacharidov je takmer porovnateľné s izotonickými nápojmi light. K pozitívnym účinkom patrí lepšia chuť, ktorá dráždi k pitiu a tým priaznivo ovplyvňuje rehydratáciu. Nevýhodou je diuretický účinok.  

Nemusíme piť len vodu, aby sme boli hydratovaní
Podľa odborníkov, ženy nad 20 rokov potrebujú denne asi dva litre tekutín, zatiaľ čo muži sú smädnejší a mali by vypiť o liter denne viac. Ale nielen voda nám poskytne dostatok hydratácie, aj v potravinách nájdeme veľa vlahy. Vody je veľa v nízkotučných jogurtoch, melóne, dokonca aj v banáne, o ktorom by ste to nepovedali. Minimálne 20% vody z celodenného objemu teda nazbierame len z potravín.

Voda pomáha schudnúť
Nedávna štúdia zistila, že dospelí, ktorí vypili pred jedlom dve šálky vody schudli o 40 percent viac počas 12 týždňov ako zvyšok, ktorí chudli klasicky diétami.

Čistá voda nemusí byť nechutná
Nepotrebujete cukor, bublinky ani sirupy, aby ste sa nepovracali, lebo vám čistá voda v ústach nechutí. Stačí na chuť pridať pár vetvičiek čerstvej mäty, nakrájané uhorky, kúsok citrónu alebo limetky, či čerstvý, strúhaný zázvor a voda je vynikajúca.

Ako je to s minerálnymi vodami

Mnohí ich uprednostňuje pre ostatnými nápojmi v rámci pitného režimu. Sú aj takí, ktorí okrem minerálky nič iné nepijú, prípadne pijú roky tú istú minerálku. Dlhodobé pitie minerálok kritizujú aj lekári či odborníci na výživu. Najmä pri vysoko mineralizovaných vodách hrozí zanesenie organizmu soľami a minerálmi, čo môže spôsobiť rozličné komplikácie, napríklad žlčníkové kamene. Pitie minerálnych vôd sa odporúča najmä pri rôznych ochoreniach ako doplnková, dočasná liečba. Z dlhodobého hľadiska sa odporúča pitie pramenitých vôd, čajov a ovocných štiav.

Ktoré minerálky môžete využiť na riešenie svojich problémov

  • Baldovská – patrí medzi najstaršie minerálne vody na Slovensku, pramení v Baldovciach a pozitívne účinky sú známe najmä pri liečbe pohybového aparátu
  • Bonaqua – je pramenitá, slabo mineralizovaná voda určená na každodenné pitie, nešpecifikuje sa na liečbu konkrétneho ochorenia, slúži na osvieženie
  • Budiš  - priaznivo pôsobí na tráviaci a dýchací systém, podporuje pečeňovo–žlčové funkcie a priaznivo vplýva na činnosť obličiek. Okrem toho plne nahrádza nedostatok minerálov a vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika
  • Cigeľka – nápomocná je najmä pri chorobách žalúdočných a črevných, chorobách dýchacích ciest a látkovej výmeny, pri arteriosklerotických stavoch a chorobách lymfatického systému
  • Čerínska - vďaka nízkemu obsahu sodíka je vhodná aj na dlhodobé pitie, dokonca nie je škodlivá ani pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Stimuluje tvorbu a neutralizuje účinok žalúdočných štiav, je vhodná pri liečbe  tráviaceho ústrojenstva, pri zápalových ochoreniach močových ciest, pôsobí proti tvorbe močových kameňov, priaznivo pôsobí pri metabolických ochoreniach - dne a cukrovke a liečivo pôsobí pri všetkých zápalových a alergických ochoreniach dýchacích ciest. Pri použití zvonku má protizápalové a protialergické účinky
  • Fatra - pozitívne ovplyvňuje tráviace procesy, pomáha upravovať celkovú činnosť žalúdka. Je výborná pre ľudí s poruchami látkovej premeny: pri cukrovke, dne a zvýšenej hladine tukov v krvi, podporuje čistiacu činnosť obličiek, a tým pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok.
  • Gemerka –vďaka kombinácii vápnika a magnézia pomáha chrániť pred osteoporózou a podporuje činnosť srdca a nervov. právna kombinácia magnézia a vápnika je veľmi dôležitá pre bezproblémové fungovanie ľudského organizmu.
  • Ave - neperlivá prírodná minerálna voda s čiastočne odstráneným oxidom uhličitým. Vďaka  nízkemu obsahu minerálnych látok je vhodná na denné použitie bez obmedzenia množstva. Priaznivé účinky sa prejavujú miernymi diuretické vlastnosťami a stimuláciou vylučovania tráviacich štiav. Ave má  príjemnú mierne kyslú chuť a osviežujúci charakter.
  • Brusnianka - prírodná liečivá minerálna voda,  vhodná pri nechutenstve, chronických zápalových procesoch močových ciest a na krytie potreby vápnika, horčíka a fluóru. Liečivý účinok sa preukázal pri užití trikrát denne po 200 ml. Je vynikajúcim doplnkom hydratácie a mineralizácie organizmu.
  • Kláštorná – pramení v Turčianskej kotline, v katastri obce Kláštor pod Znievom. Je vhodná ako súčasť pitného režimu pri väčšom fyzickom zaťažení a športových výkonoch, ako aj pri chronických žalúdočných a črevných chorobách, zápalových ochoreniach močových ciest,  cukrovke, dne a pri zápalových a alergických ochoreniach dýchacích ciest.
  • Korytnica – minerálna voda s nízkym obsahom sodíka, vďaka čomu je vhodná aj na každodenné pitie, najmä však pri zvýšenej telesnej námahe a vyčerpaní. Pozitívne výsledky sa dokázali aj pri vnútorných chorobách, najmä bolestiach žalúdka, črevných ochoreniach, látkovej výmene a chorobách močových ciest.
  • Ľubovnianka – je bohatá na minerálne soli. Odporúča sa pri nervových ochoreniach a bolestiach hlavy, svalov, zvýšenom strese či nervovom vypätí. Pomáha udržiavať telesnú teplotu, uvoľňuje cievy a zmierňuje stavy podráždenia. Celkovo upokojuje organizmus.
  • Lucka – slabo mineralizovaná prírodná voda, vhodná na bežné pitie pre všetky vekové kategórie. Je špeciálne vyvinutá pre správny vývoj dojčiat, vhodná aj na prípravu pokrmov pre dojčatá. Prospešná tiež pre zdravie tehotných a dojčiacich žien, ale aj pre ženy po gynekologických zákrokoch. Nezaťažuje organizmus.
  • Maštinská  - patrí medzi nízko mineralizované minerálne vody, vďaka čomu je vhodná na každodenné pitie
  • Matúšov prameň  - podobne ako Maštinská patrí medzi slabo mineralizované vody, vhodné na každý deň. Obľúbená  a vyhľadávaná je najmä vďaka svojim príchutiam – citrón, pomaranč a grapefruit.
  • Mitická  - Preukázali sa viaceré liečivé účinky. Mitická slúži na prevenciu osteoporózy, má priaznivý účinok pri poruchách zažívacieho traktu, chronických zápaloch dýchacích a močových ciest a pri alergických ochoreniach. Vďaka nízkemu obsahu sodíka je odporúčaná ľuďom s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
  • Salvator – vyviera v Lipovciach neďaleko Prešova,  je bohatá na železo a preto vhodná najmä pre chudokrvných ľudí či prejavoch nechutenstva.
  • Santovka – voda vyvierajúca z prameňa blízko kúpeľného mesta Dudince.  Blahodárne pôsobí pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, zmierňuje ťažkosti pri chorobách látkovej premeny, ako sú cukrovka, dna a náchylnosť k tvorbe kamienkov. Santovka pôsobí priaznivo aj pri ochoreniach (kataroch) horných dýchacích ciest. 
  • Slatina  -  pozitívne pôsobí pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri cukrovke, dne, pri náchylnosti k tvorbe kamienkov a pri kataroch horných dýchacích ciest.
  • Sulínka  - vysoko mineralizovaná prírodná voda s mnohými preukázanými liečivými účinkami.
  • Šaratica – minerálna voda  vhodná pri redukčných dietách, tráviacich poruchách,  poruchách peristaltiky čriev,  zápche a ochoreniach pečene, žlčníka a obličiek.  Priaznivo vplýva aj na  kožu a pokožku a slúži ako doplnková liečba pri kožných ochoreniach.

Lepšie sú bez bubliniek
Snažte sa vyhýbať príliš sýteným vodám, bubliknky zaťažujú organizmus. Po otvorení treba vodu vypiť čo najrýchlejšie, nenechávajte ju otvorenú dlhšie ako tri dni, jej obsah sa totiž znehodnotí. Taktiež nepite z hygienických dôvodov priamo z fľaše.V prípade, že trpíte zdravotnými problémami, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý vám môže odporučiť niektorú prírodnú minerálnu vodu na pravidelnú konzumáciu. Ak netrpíte žiadnymi zdravotnými problémami, nenechávajte sa ovplyvniť reklamou a značky napriek tomu kvôli pestrosti striedajte.

POZOR. Pitie nadmerného množstva tekutín vám môže ublížiť

Otrava vodou (tiež známa ako zavodnenie) je fyzický stav, ktorý vyplýva z abnormálnej nerovnováhy elektrolytov v tele. Pri nadbytku vody sa bunky začnú akoby nadúvať.To vytvára veľmi nebezpečnú situáciu hlavne v mozgových bunkách a vedie k vnútrolebečnému tlaku. Ako sa tento tlak zhoršuje, môže byť prietok krvi do mozgu prerušený, čo vedie k dysfunkcii v centrálnom nervovom systéme, záchvatom, kóme alebo dokonca k smrti.
Medzi vyššie riziko intoxikácie vodou patrí:
• Ochorenie obličiek a srdcového zlyhania: S každou z týchto podmienok, je narušená schopnosť tela vylučovať vodu, takže hrozí zavodnenie.
• Vek: Mnoho starších dospelých má nižšie množstvo sodíka v elektrolytoch v krvi, takže riziko elektrolytickej nerovnováhy sa zvyšuje.
• Hormonálne zmeny: Určité zmeny v nadobličkách alebo štítnej žľaze môžu spôsobiť nízku hladinu sodíka v tele.
• Ťažké vracanie alebo hnačka: Ďalšia strata tekutín a elektrolytov.
• Diéta: Strava s nízkym obsahom sodíka tiež zvyšuje riziko elektrolytickej nerovnováhy.
• Lieky: Diuretiká a niektoré lieky proti bolesti a antidepresíva môžu spôsobiť častejšie močenie alebo potenie. Extáza tiež zvyšuje riziko zavodnenia.
• Zmena klímy: Presun alebo navšteva oveľa teplejšej klímy, než na akú ste zvyknutí môže zvýšiť potenie a vaše riziko elektrolytickej nerovnováhy.

Hlavnými príznakmi zavodnenia sú únava, bolesť hlavy, zmätok, nevoľnosť, zvracanie, popudlivosť, nepokoj, svalové kŕče, záchvaty, bezvedomie. V závažných prípadoch môže tiež viesť zavodnenie ku kóme alebo smrti, takže je veľmi dôležité byť si vedomý týchto príznakov, najmä ak ste rizikový pacient.
Liečba zavodnenia
Je často postačujúce pre vyriešenie problému s vodou, konzumácia malého množstva slaných potravín, ak ste stratili soli a minerály nadmerným potením. Pozorne sledujte vaše príznaky a ubezpečte sa, že sa nebudú zhoršovať. V ťažších prípadoch budete možno musieť užívať lieky na vyrovnanie pocitu nevoľnosti a bolesti hlavy. Ak sa príznaky zhoršia, vyhľadajte prvú pomoc, kde vám vyrovnajú intravenózne tekutiny a elektrolyty v tele. Chronické prípady môžu vyžadovať hormonálnu terapiu.
Prevencia zavodnenia
Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť zavodneniu je piť len toľko vody, koľko potrebujete. Ale všeobecne by ste sa mohli orientovať aj podľa farby moču, či je úroveň vašej hydratácie v poriadku. Svetlo žltý moč zvyčajne ukáže, že máte dostatok pitnej vody, zatiaľ čo tmavšia žltá znamená, že telové tekutiny musíte rozriediť.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

  

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)  

 

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist