SCHUDNÚŤ ZDRAVO Ako schudnúť S vhodne vybratým a pripraveným PEČIVOM dokážete SCHUDNÚŤ.

07.09.2012 02:28

Chlieb, pečivo, knedle, múčne placky i žemle na prípravu hamburgerov patria k najčastejšie konzumovaným prílohám. A práve ich častá konzumácia ich robí pri chudnutí takými  dôležitými. Pri chudnutí vám neodporúčame konzumovať pekárenské výrobky z bielej múky, radšej ich nahraďte celozrnnými. Aj keď tieto odporúčania sú vám pravdepodobne známe, nie všetci ste si vedomí toho, aké dôsledky môže pre vás ich nedodržanie znamenať. Nenechajte sa zmiasť tým, že energetická hodnota celozrnných výrobkov je takmer rovnaká aká je u podobných z bielej múky. Konzumáciou celozrnného pečiva nešetríte skonzumovanou energiou tak, že tieto výrobky jej obsahujú menej v porovnaní s výrobkami z bielej múky, ale tým že na uspokojenie hladu nám stačí menšie množstvo stravy, ktorú s celozrnným pečivom zjeme a aj efekt zasýtenia trvá dlhšie.

Pri chudnutí dostáva telo menšie množstvo stravy a preto je nesmierne dôležité, aby táto bola bohatá na všetky dôležité živiny, lebo na ich deficit môže telo zareagovať v lepšom prípade únavou, v horšom prípade oslabením imunitného systému. Biela múka v tomto smere nemôže konkurovať celozrnnej, ktorá okrem škrobu a bielkovín obsahuje aj tuk, minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Navyše v nej obsiahnutá vláknina sa postará o to, aby sa tieto látky uvoľňovali postupne a rovnomerne, takže váš organizmus bude nimi zásobovaný dlhšiu dobu a nie nárazovo ako je to u bieleho pečiva. Vláknina takisto viaže na seba aj škodlivé látky, ktoré v strave prijmeme a mohli by ohroziť Vaše zdravie.

Je chlieb pri diéte zakázaný?

Mnoho chudnúcich je ochotných vzdať sa pri redukcii hmotnosti všetkého, len nie chleba. Chlieb patrí oddávna k najzákladnejším potravinám. Napriek všeobecnej obľúbenosti je však jednou z prvých potravín, s ktorým pri diéte skoncujeme.

Ako teda s chlebom? Nemusíte sa ho celkom vzdať, ak potrebujete zhodiť pár kilogramov. Je však vhodné ho aspoň obmedziť a nahradiť zdravšími a diétnejšími druhmi pečiva. Dnes už máte na výber širokú škálu rozličných viaczrnných i celozrnných chlebov. Predávajú sa orechové, ľanové, slnečnicové, fínske chleby, ktoré sú vďaka nízkemu alebo žiadnemu obsahu bielej múky oveľa prijateľnejšie pri chudnutí, než chleby pšeničné či zemiakové.

Pozor si dávajte pri kúpe tmavých chlebov, ktoré síce vyvolávajú dojem racionálneho pečiva, v skutočnosti sú neraz len prifarbované karamelom alebo kávou.  

Už pri nákupe si vyberte zdravší chlieb a pečivo

Pri kupovaní chleba si všímajte poradie v akom sú uvedené použité múky. Ak je na prvom mieste uvedená pšeničná múka alebo ražná múka, nejde o chlieb celozrnný (takéto chleby to ani nemôžu mať uvedené v názve, najčastejšie ich názov evokuje zdravý životný štýl, napr. Fitnes a pod.). Len celozrnný chlieb, ak to má aj v názve je aj skutočne celozrnný. Múka, ktorej je najväčší podiel v chlebe býva uvedená na prvom mieste, za ňou nasledujú ostatné podľa pomeru.  

Knedľa

Táto príloha je takmer neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Kým o chlebe môžeme povedať že biely chlieb sa chuťou celozrnnému nevyrovná, pri knedli to už neplatí. Ak je niekto naučený na ľahučkú, mäkkú knedľu, má pri chudnutí problém. Jednou alternatívou môže byť polenta, pripravená na spôsob knedle, tá ma nízky energetický obsah. Polenta chuťou trochu pripomína jemnú zemiakovú knedľu, teda nič, čo by bolo našim chuťovým pohárikom nepríjemné.

Zemiaková knedľa má prijateľný glykemický index a preto je vhodná aj pri chudnutí, pokiaľ sa dodrží veľkosť porcie (100 – 150g). Preto ju krájame na tenko. Chudnutie neznamená navždy sa vzdať tejto obľúbenej prílohy, stačí len jej konzumáciu obmedziť a vyskúšať aj iné alternatívy a samozrejme tiež zmenšiť veľkosť porcie
Aj keď chlieb a pečivo nie sú pri znižovaní váhy celkom nevhodné, iné je to s trvanlivými potravinami typu knäckebrot, ryžové chlebíky, cornflakes či niektoré raňajkové cereálie. Tieto pekárenské produkty obsahujú málo vody, preto je v nich energia viac koncentrovaná  a majú vysoký glykemický index. Ich konzumácia na vás pôsobí, ako by ste nič nejedli, preto málokomu postačí iba pár plátkov s dostatočným množstvom energie. Práve pre nízky sýtiaci efekt a vysoký glykemický index knäckebrot a ryžové chlebíky nie sú vhodné nielen pri redukcii, ale ani pri udržiavaní hmotnosti. Glykemický index ryžových chlebíkov je dokonca vyšší než má čokoláda.

Sladké pečivo

Vianočky, lúpačky, croassanty a iné sladké pečivo je nepriateľom chudnutia. Ak chcete schudnúť, radšej takéto pečivo úplne vyraďte zo svojho jedálnička. Nielenže je veľmi kalorické, ale ani Vás poriadne nenasýti a navyše množstvo živín sa blíži k nule

Biele pečivo, biely chlieb

Biely chlieb a biele pečivo má veľa kalórií, málo bielkovín a vyšší glykemický index. Preto ak chcete schudnúť, obmedzte ho na minimum. A ak si ho chcete dopriať častejšie, tak si dajte záležať na tom, aby ste po zjedení bieleho pečiva, mali nejakú pohybovú aktivitu. Ďalej je dôležité aby, ste ku pečivu zjedli aj nejaké kvalitné bielkoviny a vlákninu (napr. šunku, vajíčko a zeleninu), pretože potom vás také jedlo aspoň zasýti na dlhšiu dobu a nebudete mať chúťky. Úplne vynechajte biele pečivo s maslom, džemom, čokoládovými nátierkami.

Domáca pekárnička na chlieb a chudnutie.
Domáce pekárne chleba  umožňujú upiecť si čerstvý chlieb v pohodlí domova, a čo je dôležité – presne podľa vášho gusta. Celozrnný chlieb tak môžete mať hotový za približne tri a pol hodiny a je len na vás, aké prísady použijete. Diétnejšie chleby môžete dochutiť semienkami, orechmi, slnečnicovými semiačkami, ľanovými, ovsenými vločkami a pod. Takýto chlieb budete mať aj s podielom múk, ktoré sa pri priemyselnej výrobe nepoužívajú. Dodržte však vhodný pomer zložiek pečeného chleba. Keď sa tento pomer prekročí, budete chlebom sklamaní, preto sa treba vždy držať receptu. V poslednom období veľmi získava na popularite v kuchyni málo používaná obilnina – proso. Je veľmi bohaté na minerálne látky, no do chleba ho nepridávajte, iba ak naklíčené a rozmixované na kašu. Chuť má horkú a šupku veľmi tvrdú (to sa dá odstrániť naklíčením). V predaji je aj celozrnná prosná múka, no napriek tomu využiteľnosť minerálnych látok z nej je nízka a to vďaka jeho tvrdej šupke, ktorá je veľmi bohatá na kremík. Táto múka má horkú chuť a šupka, podobná piesku, by mohla poškodiť žalúdočnú sliznicu u citlivejších ľudí. Chlieb s podielom kaše z naklíčeného prosa má však vynikajúcu chuť ale pre istotu, je len pre ľudí so zdravým žalúdkom. Treba byť realistom a nájsť si recept, ktorý je vo vašich silách. V prípade nedostatku času je lepšie robiť nekysnutý celozrnný chlieb ako kupovať biely. Ale aj tu platí, že s mierou a nikdy by ste si nemali pochutnať na viac než dvoch, troch malých krajčekoch chleba, ak túžite po krajšej postave.

Vaša cesta k štíhlej postave sa musí začať v hlave.

Predtým ako sa do zhadzovania kilogramov pustíte, osvojte si nový prístup k stravovaniu. Nezakazujete si čokoládu, chlieb a  ani si denne neopakujte, že musíte schudnúť. Takto budete pod zbytočným psychickým tlakom. Dávajte si skôr pozitívne ciele ako: chcem v lete na pláži dobre vyzerať alebo chcem si zapnúť nohavice bez zadržiavania dychu. Vo vašom smerovaní k štíhlej postave vám pomôžu aj odpovede na nasledovné otázky o chudnutí. 

  • Chcem schudnúť rýchlo. Čo mám robiť?
    Nechudnite rýchlo! Kto schudne rýchlo, rýchlo zas stučnie. Neverte reklamám, ktoré sľubujú, že sa dá schudnúť 20 kíl za mesiac.
  • Ako rýchlo sa dá chudnúť?
    Reálne číslo sú asi 3 až 6 kíl za mesiac.
  • Potrebujem schudnúť len na bruchu.
    Nedá sa. Oddelené chudnutie nie je možné. Akokoľvek budete chudnúť, tuk na bruchu bude posledný, ktorého sa zbavíte.
  • Aké sú najčastejšie chyby pri chudnutí?
    Ak si niekto nenaštuduje ani základy. Potom býva redukčná diéta veľmi zle navrhnutá, nezdravá. Človek je pri zle navrhnutej diéte zbytočne hladný a čoskoro ho chudnutie prestane baviť. Mnohí skúšajú nezmyselné diéty, ako delená strava, alebo ryžová diéta..
  • Z ktorých potravín priberáte?
    Tučnie sa z každej potraviny, ktorá obsahuje energiu a zjete jej viac, ako môžete. Dodržte rovnováhu medzi denným príjmom a výdajom kalórií. Jedzte pestro a rozumné množstvá. Používajte rozum a energetické tabuľky potravín. Čoskoro zistíte, že sa vám neoplatí jesť jedlá, ako pečené buchty, koláče, keksy, sladkosti, hamburgery, krekry, slané tyčinky.  Neoplatí preto, že sa z nich dá zjesť len veľmi málo (ak nechcete pribrať) a zostáva po nich len veľký hlad.
  • Aký chlieb jesť pri chudnutí?
    Uprednostnite celozrnný chlieb a pečivo. Pozor na grahamové rožky, sú veľmi mastné.
  • Môžete pri chudnutí jesť tuky?
    Ak chcete chudnúť, musíte jesť aj tuk! Tuk je nevyhnutný pre zdravie. Vyhýbať sa treba tuku živočíšnemu, nasýtenému. Vyhýbať však neznamená vylúčiť. Živočíšny tuk by mal tvoriť asi 10% tuku, ktorý denne zjete. Živočíšny tuk obsahuje hlavne mäso, syry, vajcia mliečne výrobky, ako maslo, smotana. Veľmi prospešný je tuk rastlinný, lisovaný za studena. Nebojte sa popíjať surový panenský olivový olej, ľanový, repkový olej. Pre uchovanie zdravia je nevyhnutné denne prijať asi 25 gramov tuku. Vyhýbajte sa tuku tepelne spracovanému, hlavne v koláčoch, keksoch, vyprážaných jedlách. Vhodné množstvo tuku pri chudnutí je asi 50 gramov tuku denne.
  • Ktorým potravinám sa pri chudnutí vyhýbať?
    Nielen z dôvodu chudnutia, ale aj prevencie iných chorôb sa vyhýbajte cukru v akejkoľvek forme. Neslaďte, nepite sladené malinovky, nejedzte sladké jedlá. Soľte čo najmenej. Úplne sa vyhýbajte údeninám, nad ohňom grilovaným jedlám (vysoký obsah karcinogénov), obmedzte vyprážané jedlá.
  • Môžete namiesto chleba jesť polystyrénové chleby?
    Nie, aspoň nie ak veríte, že ich jedenie spôsobí chudnutie. Aj polystyrénové chleby obsahujú zhruba rovnaké množstvo energie. Pokojne si ich občas dajte, ale nepoužívajte ich ako univerzálnu zbraň proti obezite. Pokojne môžete jesť aj celozrnný chlieb. Dôležitý je celkový príjem energie. 
  • Tučnie sa z chleba? Nie je pravda, že z chleba sa tučnie. Tučnie sa z každej potraviny, ktorej zjete veľa. Chlieb pokojne jedzte ďalej, najlepšie celozrnný. Dôležité je, aby ste ho jedli primerané množstvo. To znamená napríklad na raňajky si dajte asi 50 gramový plátok chleba, pokvapkajte ho olivovým olejom. K tomu napríklad kus syra, šunky, alebo vajíčko. Plus kaleráb a máte zostavené sýte a zdravé raňajky. Nebojte sa chleba. Stučniete z neho, ak si dáte denne pol pecňa.

Na záver

Ako sa biela múka označuje za jedného z najväčších vinníkov našej nadváhy, tak nám môžu obilniny a ich správna kuchynská úprava napomôcť aj zbaviť sa nadváhy. Musíte len zmeniť zaužívané postupy ich konzumácie a čo najviac zredukovať používanie bielej múky a škrobu. Ak k bielej múke budete pristupovať rovnako prísne ako k používaniu rafinovaného cukru, efekt schudnutia sa časom dostaví. Príjemnou stránkou týchto zmien v jedálnom lístku je aj to, že sýtiaci efekt celozrnných obilninových jedál je vysoký, glykemický index prijateľný, takže chudnúci nemá až taký pocit hladu a odriekania.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

REKLAMNÉ ODKAZY


  


TOPlist